Na Starym Mieście kręcono obszerne sekwencje trzech filmów fabularnych o tematyce wojennej. W VI 1964 powstawał tu Nieznany w reż. W. Lesiewicza (wg opowiadania J. Hena). W 1979 powstało wiele scen filmu - Wyrok śmierci w reż. W. Orzechowskiego. Jesienią 1986 z rozmachem powstawały sceny plenerowe polsko-radzieckiej Przeprawy (reż. W. Turow, premiera 1988) przedstawiającej zafałszowany obraz ostatniego okresu wojny (w filmie pokazane są podcienia w Rynku Solnym, ul. Daniłowskiego, ul. Staszica - restauracja  w sieni nr 29, ul. Żeromskiego, ul. Moranda, scena przed dzwonnicą).
W Zamościu powstała w 1992 znaczna część filmu Przypadek Pekosińskiego. Jego bohaterem i odtwórcą głównej roli był zamościanin Bronisław Pekosiński (osobne hasło). Natomiast w IX 2013 przez kilka dni powstawały zdjęcia do komedii sensacyjnej w reż. Piotra Wereśniaka Wkręceni (Rynek Wielki, ul. Bazyliańska, ul. Grodzka, ul. Ormiańska, Rynek Wodny), m.in. z działem Piotra Adamczyka, Bartosza Opani, Pawła Domagały i Krzysztofa Stelmaszczyka, Kamilli Bahr (premiera krajowa 8 I 2014 w Zamościu).
Latem powstały plenerowe zdjęcia do współczesnego filmu Przystań (Jan Hryniak, 1997, ostatecznie zrezygnowano z Zamościa) z M. Ostałowską, J. Machulskim i M. Perepeczką. Nazwa naszego miasta pada w amerykańskim filmie Yentl (1983) z udziałem B. Streisand.
Nie skorzystał z zamojskich realiów reżyser filmu i serialu o Janie Zamoyskim (Kanclerz 1990) Ryszard Ber. Pominięty został również barwny epizod zamojski w Potopie J. Hoffmana. Natomiast reżyser ten umieścił dwa epizody powstałe w Zamościu (przed kościołem franciszkanów) w Bitwie warszawskiej 1920 (2011). W Zamościu miały miejsce krajowe premiery oprócz wspomnianych już także Kardiogramu (3 V 1971, scena zamojskiej bibliotece) i Zamachu stanu (1981).
Bohaterem serialu A. Holland Ekipa był premier z Zamościa. W Zamościu powstały w 2011 trzy odcinki miniserialu Pogodni (Rynek Wielki, nadszaniec, bastion). W 2007 odbyła się premiera filmu Mariusza Pujszo Polisz kicz projekt... kontratakuje, do którego część zdjęć powstało w Zamościu (wystąpił m.in. zespół Leona Marczuka). W Zamościu długo mieszkali dziadkowie (Stasiewicz) i matka M. Pujszy, tu poznała jego ojca i potem wyjechali do Warszawy, on sam przebywał tu dość często.
20 XII 2013 odbyła się premiera krótkometrażowego filmu fabularnego Telegram, którego twórcą jest Michał Palikot z Zamościa student Akademii Filmu i Telewizji.


 * 16 II 1961 odpłatnie w sali spółdz. "Beton" spotkała się z zamojskimi dziećmi pierwsza młodociana celebrytka Małgosia Piekarska (grała w Awanturze o Basię i Marysi i krasnoludkach).
 * W k. 70. w Zamościu aresztowano oszusta, podającego się za reżysera "Krzyżaków", który jeździł po kraju zapowiadając nakręcenie serialu i filmu "Diabły" (białostocczanin okazywał się skradzioną legitymacją aktora Teatru Żydowskiego o tym nazwisku).
 * W Zamościu i Lublinie miał być kręcony niedoszły realizacji film jednego z największych na świecie reżyserów Stanleya Kubricka o chłopcu żydowskim w czasie okupacji podszywającym się pod Polaka "Aryjskie papiery" (na wystawie w Krakowie w 2014 pokazano ścianę poświęconą temu projektowi).
 * W 2010 na wystawie pamiątek związanych z K. Zanussim zaprezentowano "Złotego Lwa" główną nagrodę jednego z najsłynniejszych festiwali filmowych na świecie.
 * Film Telegram powstawał m.in. na Starym Mieście - ul. Żeromskiego i kościół św. Katarzyny oraz na zalewem, główne role zagrali Magda Wojciechowska i Rafał Cichosz, ponadto Kuba Olszowy, Dawid Grzesik i Jan Wardach, operatorem był Krzysztof Kamiński z zamojskiej firmy FocusFilm. Jego akcja toczy się w 1920.
 * W 2014 seniorzy z Teatru Art Avanti przy Klubie Seniora w "Okrąglaku" przygotowali trzy filmy prezentowane w lokalnej telewizji (Truskawkowy sok, Odlotowa ulica, Azyl zranionych dusz).
 * W filmie Wkręceni zamojskie wnętrza nagrywano w Warszawie (ratusz, pub, hotel), pokazano Zamość z lotu "ptaka" (optokoptera), w filmie był też balon nad ratuszem (tylko w filmie, w rzeczywistości nie). Nie padła nazwa nazwa Zamość, bardzo eksponowano zamojskie rejestracje (LZ). Filmowym prezydentem miasta był Mikulski.