Film wojenny w reżyserii Witolda Lesiewicza (wg opowiadania J. Hena), którego jedną z trzech części (ok. 30 minut) powstała w VI 1964 na Starym Mieście. W zamojskiej części wystąpili m.in. S. Zaczyk, P. Pawłowski, W. Pyrkosz, B. Pawlik, J. Nowak, M. Ciesielska. Premiera krajowa odbyła się w "Stylowym" 10 X 1964. W filmie są sceny kręcone w Rynku Wielkim, kawiarni "Ratuszowej", na ul. Ormiańskiej i ul. Ratuszowej. Jedynym autentycznym artefaktem zamojskim "występującym" w filmie był afisz z faktycznie z 1945 lub 1946.

 


 * Epizod z por. Nagrabą w opowiadaniu J. Hena Cud z chlebem ma miejsce w Krakowie przy ul. Łobzowskiej.
 * W filmie statystowały, z rekomendacji TZZ, zamościanki:  Z. Wiszniowska (barmanka) i H. Ziubrynowicz (kelnerka), mówiły później (W. Wiszniowski) - gaża nie była oszałamiająca. Film kręcono nie tylko z udziałem statystów, ale i tłumu gapiów. Ze wspomnień W. Wiszniowskiego: Kierowniczka planu zawołała przez ręczny głośnik "Tego w dżinsach  przesuńcie do tyłu, bo spalimy ujęcie" Tym w dżinsach byłem ja. W scenie przed "Ratuszową" statystował ze starym rowerem znany miejscowy roznosiciel telegramów (niewielki wzrostem, z garbem).
 * W jednym z ujęć pojawia się na ścianie odbicie szyldu z nazwą "Ratuszowa", która w tym miejscu powstanie 14 lat później!