nagłówek

KAPLICA P.W. MB KRÓLOWEJ POLSKI, ul. Listopadowa

Andrzej Kedziora styczeń 27, 2013

Znajduje się na "Słonecznym Stoku", w sąsiedztwie bloku nr 20, dawniej ul. Listopadowa, na posesji Gieleckich, później Kiełbińskich. Ufundowana staraniem i kosztem Joanny Gieleckiej na swojej posesji, poświęcona 30 IV 1930 przez ks. A. Bajko. Zbudowana z gliny i słomy, z kolumnami przed wejściem, ujętymi półkoliście drzwiami, wysokim, krytym dachówką dachem z sygnaturką (proj. Tadeusz Zaremba), wg proj. Kapliczka na pomieszczenie istniejącej figury M.B. jako votum p. Joanny Geleckiej, na własnej parceli. Nad wejściem napis Fundatorka Joanna Gielecka - Królowo Korony Polskiej Nie Opuszczaj Nas. 1930 r.
Pod mensą ołtarzową znajduje się marmurowa płyta fundacyjna (O Maryo bez zmazy poczęta módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy. W.J. Gieleccy 1906), nad nią gipsowa figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, która stała w tym miejscu - jak mówią - objawienia Najświętszej Panienki zob. Cudowna figura. Na ścianach obrazy starsze przedstawiające Jezusa, MB Częstochowską, św. Teresę, nowsze św. Jana Pawła II i Maksymiliana Kolbego.
Przed wojną za zgodą władz kościelnych odprawiano w niej często niedzielne msze św. dla dzieci. U Gieleckich zamieszkały 2 zakonnice. W 1978 władze chciały ją rozebrać jako nie pasującą do wznoszonego osiedla, w jej obronie zebrano 180 podpisów. Jeszcze w 1995 odprawiano w niej nabożeństwa majowe, później zaniedbana. Rosną przy niej 2 tuje, wycięto ze względu na bezpieczeństwo świerk i 2 jesiony. Współcześnie, ponad 30 lat kapliczką opiekowała się Helena Bondyra.

Czytany 2114 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 sierpień 2022 05:53

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26853277

Wyświetleń