Od 1928 przy ul. Bazyliańskiej mieścił się jeden z 12 w Polsce oddziałów Towarzystwa Okrętowego Królewsko-Holenderski "Lloyd" (biuro okrętowe, odjazdy z Amsterdamu do Argentyny, Brazylii i Urugwaju, III klasą). Przed i po wojnie działała Liga Morska. W 1933 Związek Strzelecki zaprezentował podczas "Święta Morza" duży model okrętu wojennego, natomiast w 1934 Latarnię morską z reflektorami (zbud. S. Wiktorowicz). W 1938 "Dni" rozpoczynało podniesienie a kończyło opuszczenie bandery.  8 XII 1938 występowała orkiestra Marynarki Wojennej. 24-25 VI 1939 odbyły się Dni Morza.
W Zamościu odbył się krajowy zjazd matek chrzestnych statków, była m.in. Irena Szewińska (1986). Też Statek m/s "Zamość". Dzięki PŻM zamojski szpital otrzymał echokardiograf. Częściowo jego następcą był m/s "Ziemia Zamojska" zbud. w Argentynie w 1984 (183 m dł., 23 m szer., banderę podniesiono w Szczecinie na uroczystej gali z udziałem "Namysłowiaków" i innych zamojskich zespołów artystycznych (pierwszy rejs do Wenecji z węglem, w 2012 sprzed. do Rosji ob. "Sakhalin"). Jego pierwszym kpt był Stefan Raróg (1935-2012). Propagatorką wiedzy o morzu jest Janina Gąsiorowska. Za jej przyczyna powstały koła "Wilków morskich' w szkole nr 3 i bursie nr 2, przy obu znajdują się kotwice, trzecia, wielka (7 t), dar PŻM, od 2013 w Rynku Solnym. W 2023 przy "trójce" kącik morski. Za jej sprawą w "Książnicy" powstał w 2019 dział książki marynistycznej. Podczas miejscowych uroczystości reprezentowana jest Zamojska Grupa Morska (J. Gąsiorowska, W. Leszczyński). Też osobne hasła: Żeglarze, Yacht-Club Zamojski, Szkutnictwo.
W Zamościu znajdowały się dwie rzeźby przedstawiające rybaka: na terenie koszar (za kasynem - pozostał usypany stos kamieni) i istniejąca nadal przed domem kultury (Rzeźby w plenerze).