nagłówek

EUROPEJSKA, kawiarnia

Andrzej Kedziora styczeń 01, 2013

Kawiarnia założona w 1930 przez Krystyna Freyberga (ul. Żeromskiego - Gmach Czerskiego), później Anny i Adama Wolskich. Była pierwszą z prawdziwego zdarzenia, elegancką, nowoczesną, modną kawiarnią (20 stolików). Na śniadania pomiędzy sprawami wpadali sędziowie i adwokaci z pobliskiego sądu. Wszystkie stoliki zajęte były od wczesnych godzin popołudniowych, dla stałych bywalców kelner rezerwował stoliki. Reklamowała się m.in. wyborną kawą, mazagranem, koncertami, dancingiem, śniadaniami, podwieczorkami artystycznymi "Startmuzu" (1939). Miała stałych bywalców, wówczas powszechnie pasjonujących się grą w domino. Stefan Miler poświęcił jej nawet wiersz W Europie ("Prawda" 1939 nr 12).
Wolski zgłosił jako straty wojenne 40 stolików i  80 krzeseł i wyścielanych taboretów, a także kredens i pianino. Jeszcze w  1940 czynna była do 23.00 (od 7.00 śniadania, codziennie koncert, znakomita kawa). W VIII 1943 kawiarnię zabrali Niemcy (zamienili na piwiarnię dla żołnierzy, z orkiestrą jazzową złożoną z polskich muzyków). Zaraz po wojnie Stanisław Sędłak i Franciszek Zwolak otworzyli tu kawiarnię-restaurację "Europejską" (zatrudniała 10 osób). Z końcem 1944 lokal oddano na krótko Zw. Walki Młodych, następnego roku gmach zajęło UB, a w kawiarni trzymano aresztowanych. W l. 60. i 70 mieściły w niej milicyjne "Konsumy", od 1996 agencja ochrony mienia, ob. sklep.


 * Na kilka lat przed wojną otwarto dużą, nowocześnie urządzoną kawiarnię "Europejską" w domu Czerskiego na przeciwko Kolegiaty. Przebojem zdobyła sympatię całego towarzystwa zamojskiego. W godzinach popołudniowych często brak było stolika. Od wczesnego ranka ruch. Na śniadanie przychodzili przyjezdni. A przede wszystkim korzystając z przerwy schodziła się palestra no i ci bez stałego zajęcia. Po południu cały "beau monde" z Zamościa i okolicy. Niektóre osobniki codziennie. Stali bywalcy nawet swoje stoliki mieli, które kelnerzy tylko dla nich trzymali (Z. Klukowski Życie potoczne...).
 * Z niemieckiej "Gazety Ilustrowanej" (XI 1940) - W "Europejskiej" gra wspaniała, wielkomiejska orkiestra Jerzego Ruda.
 * W wykazie strat wojennych A. Wolski wymienił utracone w XII 1941 wyposażenie - 20 stolików okrągłych, 20 stolików kwadratowych, 80 krzeseł i wyściełanych taboretów z firmy Czerskiego, dębowy kredens ze stolarni Ptaszyńskiego, pianino, bufet, konserwator do lodów na cztery puszki, urządzenie dowody sodowej i inne; ponadto 4200 kg mąki, 250 kg miodu, 760 kg masła, 20 kg oliwy i 3 tys. jaj.

Czytany 1465 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 listopad 2020 12:05

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21533945

Wyświetleń