nagłówek

ZAMOŚCIANIE WE WŁOSZECH

Andrzej Kedziora kwiecień 16, 2013
>cie i działalność Jana Zamoyskiego wielki wpływ wywarły studia w Padwie. Włochy poznał syn kanclerza - zwiedził najpiękniejsze miasta włoskie - Tomasz, sporą część życia spędził w Italii III ordynat. We Włoszech studiował Klemens, zwiedzał Italię Tomasz Antoni, Aleksander August i Andrzej Zamoyski (przez 13 miesięcy podróżował po Włoszech z rodziną i St. Staszicem). W San Remo zakończył życie Tomasz Franciszek.
Wielu profesorów Akademii kształciło się we Włoszech na koszt kanclerza (jako pierwszy wyjechał w 1598 Jan Ursinus). Wśród profesorów Akademii było po 15 doktorów z tytułami uzyskanymi w Padwie i Rzymie, 5 w Bolonii; głównie prawa i medycyny po 14. Komendantem Brescii podczas kampanii napoleońskiej był znany nam później Jan Malletski (osobne hasło).
Fotograf A. Jabłoński szczycił się złotym medalem zdobytym w 1910 na Espozizione Internationale w Neapolu, a służbowo we Włoszech tamtejszą architekturę poznawał Tadeusz Zaremba. W 1955 w Wenecji o Zamościu i Morandzie referował Władysław Tatarkiewicz. W 1993 model Zamościa pokazano na wystawie w Passariano. 2 VIII 1996 ruszył pierwszy regularny autokar do Neapolu. Teżosobne hasła:Padwa, Miasta partnerskie - Monte Cassino.!!! W żadnej z 8 wielkich encyklopedii włoskich (od 30 do 8 tomów), wyd. w okresie 1952-81 nie ma hasła Zamość (jest Zabrze, Zakopane).

Czytany 598 razy

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21584162

Wyświetleń