nagłówek

ZAMOYSKA KATARZYNA (ok. 1600-1642) ordynatowa

Andrzej Kedziora luty 28, 2013

Żona Tomasza Zamoyskiego, była matką Jana Sobiepana. Pochodziła z rodu książęcego Ostrogskich, ruskiego, córka Aleksandra, wojewody wołyńskiego. Po ślubie w Jarosławiu, 17 V 1620 przybyła witana uroczyście do Zamościa (wniosła 53 tys. zł posagu, a po ojcu także 6 zamków, 13 miast, ok. 300 wsi i folwarków). Fundatorka kościółka św. Katarzyny na przedmieściu. Przeszła do historii jako autorka pięknych, pełnych miłości i tęsknoty listów do męża zajętego służbą państwową (mój kochaneczku serdeczny... godziny liczę w melankolijej, a każda godzina tygodniem mi się widzi). Po jego śmierci gospodarowała w Zamościu w zastępstwie młodocianego Jana (m.in. rozpoczęła budowę Akademii).


 * Z panegiryku ...zacnym urodzeniem wsławiona, rzadką urodą i wdzięcznych obyczajów układnością ozdobiona, a nade wszystko wiarą, zgodą i miłością, nigdy nieprzerwaną utwierdzona, nawet trojgiem dorodnego i dowcipnego potomstwa, troisty Klejnot Zamoyskich, wielce małżonkowi swemu przyozdobiła.
  * Z listu do męża - Teraźniejsi nasi regimentarze wszystko co czynią, to tylko dla prywat swoich. Wszyscy mężczyźni jako żółwiowie w skorupach siedzieli po wsiach, żaden się nie śmiał zza muru wychylić. Wiem, że się urodziła do igły, nie do szabli, ale bym się nie frymaczyła swoim animuszem i sercem na ich błazeńskie serca. Szkoda że się szlachtą porodzili.
 * Podczas porządkowania krypt w 1989 jej zmumifikowane zwłoki należały do najlepiej zachowanych. Na spodzie trumny były wybite złotymi gwoździami inicjały KZ. Pochowana w brązowej, wiotkiej sukni, w czepku, przykryta tiulem, zgodnie z tradycją prawosławną bez butów. W rękach trzymała krzyż prawosławny, na piersi torebkę z różańcem, obok leżał krzyż katolicki
(wywiad z L. Łojewskim).

Czytany 793 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2020 10:37

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21584648

Wyświetleń