nagłówek

TOPORNICKI JÓZEF (1902-2001) nauczyciel

Andrzej Kedziora styczeń 13, 2013

Ur. w Topornicy koło Zamościa, absolwent zamojskiego Seminarium Nauczycielskiego (matura w Szczebrzeszynie), a w 1938 Wyższy Kurs Nauczycielski w Warszawie. Jako harcerz w 1918 uczestniczył w rozbrajaniu wojsk austriackich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, na którą poszedł ze swoją klasą jako ochotnik, trafiając do Zamojskiego Szwadronu Kawalerii, a następnie do I Lubelskiego Ochotniczego Dywizjonu Jazdy, walcząc na terenach od Lwowa po Lidę (VI - XII 1920). Podczas kampanii wrześniowej usiłował z ochotnikami przedostać się do Rumunii, uciekł z sowieckiego obozu jenieckiego. Był więziony na Zamku (prawie rok), później zarządzał majątkiem Podlodów i działał w konspiracji AK. Nauczycielem był przez 51 lat, uczył matematyki i w-f, pracował w Hrubieszowie i Grabowcu. Po wojnie w szkole nr 5 w Zamościu, następnie  kierował szkołą nr 3 (1948-69), później jeszcze przez trzy lata był wychowawcą w internacie. Dzięki jego pasji i zabiegom powstał nowy obiekt "trójki", a potem przyczynił się do powstania "dziewiątki".
Przed wojną był komendantem hrubieszowskiego "Strzelca", instruktorem w-f, zakładał drużyny harcerskie. Współcześnie działał w ZNP, ChSS, był przez 25 lat ławnikiem sądowym. Dobrze pływał, zjeżdżał na nartach nawet z Kasprowego, do 95 roku życia jeździł rowerem, imponując kondycją fizyczną, pamięcią, wzrokiem, humorem do ostatnich dni. Honorowy Obywatel m. Zamościa (1998).


 * "Dziennik Wschodni" - dziękując wojewodzie za przyznaną emeryturę, jako uczestnikowi walk w 1918 i 1920 - mimo, że za rok kończy sto lat, jest w doskonałej formie. Receptą są uprawiane ćwiczenia, czyni to do dzisiaj. Nigdy nie palił, unikał również mocniejszych trunków. Dzięki temu zachowuje doskonałą pamięć, wzrok oraz humor.

Czytany 1265 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 październik 2020 16:53

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

24415335

Wyświetleń