nagłówek

POPIERSIE ZAMOYSKIEGO A. LEBRUNA

październik 16, 2017

Popiersie autorstwa nadwornego rzeźbiarza królewskiego Andre Le Brun (Lebrun) wykonane w 1782 na zamówienie Stanisława Augusta do Sali Rycerskiej na Zamku (wraz z trzema innymi hetmanami Czarnieckim, Sapiehą i Jabłonowskim), z brązu o wys. 72 cm (odlewane, cyzelowane, patynowane). Le Brun wykonał na zamówienie Andrzeja Zamoyskiego (ok. 1783) drugie popiersie, z brązowej blachy (80 cm). Oba różnią się tylko strojem, w "królewskiej" pod futrzanym okryciem kanclerz wyobrażony jest w zbroi, w ordynackiej - rozpiętej koszuli.
To drugie (miedź, odlew w Paryżu, Ch. Christofle, Paryż 1858) do wojny stało w bibliotece warszawskiego pałacu Zamoyskich, podziurawiona pociskami w powstaniu. Po wojnie w nieznanych okolicznościach znalazło się w kościele jezuitów w Warszawie. Od 1987 eksponowane jest w muzeum sakralnym przy katedrze zamojskiej. Kopia gipsowa patynowana na brąz od poł. l. 60. znajduje się w zamojskim muzeum.
Identyczne ("koszulowe") kopie brązowe powstałe w 2 poł. XIX w. są w pałacu w Kozłówce, zamkach w Kórniku i Oporowie (wyk. Christofle, Paryż), oraz Muzeum w Kielcach. Popiersie marmurowe znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Miniaturę popiersia (14 cm) wykonał w 2003 Marcin Radziejewski.

Czytany 1223 razy Ostatnio zmieniany środa, 21 wrzesień 2022 19:15

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26853070

Wyświetleń