nagłówek

POLSKI PRZYMYSŁ DRZEWNY - CZERSKI I JAKIMOWICZ

Andrzej Kedziora grudzień 28, 2012

Od 1932 w Zamościu miała siedzibę założona przez Stanisława Czerskiego w 1919 w Zwierzyńcu firma "Polski Przemysł Drzewny - Czerski i Jakimowicz" (po 50%) z oddziałem we Lwowie i fabrykami we Lwowie (dykty) i Bondyrzu (mebli).
Produkowano meble gięte nie tylko na zamojskie i europejskie rynki, lecz i zamorski, także do Azji i Australii. W 1931-40 utrzymywano kontakty handlowe z 45 państwami (99 miast, 249 firm). Firma eksportował za granicę około 70-75 % produkcji, między innymi do Algierii, Anglii, Egiptu, Wolnego Miasta Gdańsk, Holandii, Indii, Iraku, Kanady, Maroka, Palestyny, RPA, USA, a także do takich egzotycznych krajów Mauritius i Madagaskar. Prawdopodobnie meble wysyłano również do Brazylii i Boliwii oraz na Wyspy Kanaryjskie. Na porównywalną skalę takiego zasięgu eksportu nie osiągnęła nigdy żadna inna firma Zamojszczyzny 2 poł. XX wieku. PPD-CiJ wzniosła też w Zamościu szkołę nr 3 i 5.
W Zamościu był tylko - od 1928 - tartak (róg ul. Lubelskiej i Al. W.P, na d. polu Pleskaczyńskiego), który zatrudniał 20 prac. i przecierał 30 m3 (spalony w czasie próby odbicia Zamościa z rąk niemieckich), przy tartaku była od 1933 stolarnia mebli stylowych. Łącznie firma w najlepszym okresie zatrudniała 600 robotników i 30 urzędników. Wzniesiono okazałą kamienicę na Starym Mieście znaną jako gmach Czerskiego. W czasie wojny zajęty, po wojnie biuro przy ul. Partyzantów 18.


 * W angielskim home, w farmach Holandji, w amerykańskich drapaczach nieba, w barach Rio-de-Janeiro, w kolonjach chaluców w Palestynie, w bungalowach angielskich i domach Hindusów w Indjach, w szanghajskim tea-room'ie, wszędzie tam znajdziecie krzesła z napisem: "Czerski & Jakimowicz" (4-języczny folder reklamowy).

Czytany 1171 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 luty 2021 11:45

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21550160

Wyświetleń