nagłówek

OFICERSKA SZKOŁA ŁĄCZNOŚCI

Andrzej Kedziora grudzień 30, 2012

Druga obok lotniczej szkoła wojskowa w Zamościu. Powołana została rozkazem Naczelnego dowódcy WP z 19 X 1944, w oparciu o stan osobowy i sprzęt 67 Batalionu Łączności wsparty 21 oficerami z 67 bat. łączności z Riazania, z końcem m-ca przywieziono ciężarówką 15 oficerów. Jej komendantem był płk Mikołaj Mackiewicz, Rosjanin (brat pisarza Cat-Mackiewicza), z-cą ppłk Aleksander Pogodin, też Rosjanin tak jak i wykładowcy. Przyjęto 1053 kandydatów, do 2 szkolnych batalionów. Zajęcia rozpoczęto 1 XII (o 9.20 padła pierwsza w historii komenda do zajęć plutonami odmaszerować), odbywały się w dawnych mieszkaniach oficerskich, polowe w marcu w okolicach Majdanu i Łapiguza (forsowano Łabuńkę, roztopy). Uczestniczyli też w żniwach, ochronie parcelacji, obronie posterunków.
Odbyły się 3 promocje, pierwsza 9 IV 1945 na 110  podporuczników i 34 chorążych (wszyscy z terenu Lubelszczyzny), 21 V - 463 (w tym 3 kobiety), 16 VIII - 227. Podchorążowie pełnili też służbę garnizonową. Szkołę przeniesiono do Sieradza (ostatni transport wyjechał 19 X 1945), obecnie jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności w Zegrzu. Absolwentem z Zamościa był znany reżyser Janusz Morgensztern i gen. dywizji dr Marian Pasternak. Zamojski okres szkoły opisał Ryszard Piotrowski w książce Jak w kalejdoskopie.


 * 10 najlepszych absolwentów pierwszej promocji: Adam Kochan, Zygmunt Sadowski, Wiktor Mróz, Stanisław Walewski, Marcin Lenczewski, Kazimierz Mościcki, Jan Szarek, Mieczysław Rogala, Jan Letachowicz, Antoni Gogol.
 * Podczas drugiej promocji promowano trzy kobiety: Jadwiga Ciskówna, Genowefa Krykówna, Apolonia Kuzierzanka
 * Znany w Zamościu Teofil Lawgmin (osobne hasło), odpowiadał za 300 podchorążych - nie mając generatora do znaków Morse'a zaproponowałem szefowi cyklu polowy telefoniczny aparat brzęczykowy z odpowiednio wzmocnionym zasilaniem. Pomysł znakomicie się sprawdził.

Czytany 1684 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 październik 2020 16:50

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26854219

Wyświetleń