nagłówek

HUBERMAN BRONISŁAW (1882-1947) jeden z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec XX wieku

Andrzej Kedziora grudzień 29, 2012

Ur. w Częstochowie, w części biografii podawana jest Warszawa, a w wiedeńskim akcie chrztu syna, podano że urodził się w Zamościu. Był mieszkańcem Zamościa, zapisany w księgach ludności stałej między 1912 i 1931 pod adresem ul. Staszica 6, jako skrzypek - wirtuoz wraz z żoną Niemką i synem. Był to dom Hubermanów, z których wywodziła się inteligencka rodzina Bronisława, syna spolonizowanych Żydów Jakuba (pomocnik adwokata, muzyk samouk) i Aleksandry (wcześniej Jankiel i Etla z d. Goldman). Jego matka wróciła tu pod koniec życia (w czasie wojny znalazła się we Francji) i z tej przyczyny doszło do zameldowania ...muzyka Hubermana, w tym już czasie "obywatela świata", z pewnością z Zamościem i z tym domem mającego kontakt najwyżej sporadyczny. Ten słynny artysta nawet jeśli nie mieszkał w tym domu, to formalnie był jego ...mieszkańcem i fakt ten zasługuje na upamiętnienie. Interesował się miastem, pośpieszył rodakom z pomocą finansową (300 zł) poszkodowanym w wielkim pożarze Nowego Miasta.
Występował jako dziecko przed Brahmsem i Czajkowskim, Franciszkiem Józefem i rodziną królewską w Londynie, gdzie - mając 12 lat - od hr. Jana Władysława Zamoyskiego otrzymał skrzypce Stradivariusa z 1773. Wg pogłosek był synem Zamoyskiego (tajemnicę na łożu śmierci miała wyznać matka - miała 16 lat). W 1926 ten sławny Polak odznaczony został Orderem Polonia Restituta. Zm. w Szwajcarii (wnuczka żyje w Vancouver). W 2015 zaprezentowano  w Szkole muzycznej w Zamościu film o nim i odczyt Słynnego wirtuoza związki z Zamościem.


* Największe gwiazdy skrzypiec XX w. wg Encyklopedia Memo Larousse. Dzieła i arcydzieła (1992) - Jascha Heifetz, Bronisław Huberman, Fritz Kreisler, Yehudi Menuhin, David Ojstrach, Isaac Stern, Jacques Thibaud.
 * W księdze Ludności stałej Zamościa obok Bronisława Hubermana znajdujemy również jako mieszkankę Zamościa (!) żonę Elzę Małgorzatę Galafres ur. w Berlinie 1879 r. a także ich syna Jana Bronisława urodzonego w Wiedniu 1911 r. (oboje wyznania ewangelicko-reformowanego). Figuruje też matka Etla z domu Goldman, ur. w 1863 we Włodawie, jako środek jej utrzymania wpisano "handel". Ojciec Jankiel w tym czasie już nie żył. Pod opieką matki znajdowali się jeszcze zapisani w rejestrze dwaj młodsi bracia Bronisława: Leopold (ur. 1888 w Warszawie) i Stanisław (ur. 1897 w Zahlendorf k. Berlina, imperium niemieckie). W l. 30. właścicielami kamienicy byli spadkobiercy szwagra Etli - Chaima Hubermana.
Aleksandra Huberman mieszkająca w czasie wojny na południu Francji (zachowana notatka z adresem hotelu w Nicei),  z obozu przejściowego w Drancy 7 X 1943 została deportowana
do Auschwitz.
 * Ojciec Bronisława, w czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim przyjaźnił się z I.L. Perecem.

Czytany 2544 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 grudzień 2022 17:41

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

25988589

Wyświetleń