W 1928 wytwórnią marmolady zajmowało się T.A. "Ziemianin" Pierwszą znaną wytwórnię soków owocowych posiadał Wechter (1928, wystawa miejscowych wyrobów). Najbardziej znanym zakładem przetwórczym była wytwórnia Gaudnika "Halina". Od 1939 przez całą wojnę produkowała Wytwórnia Soków Owocowych i Cukrowych Franciszka Adamskiego (1942 - ul. Lwowska 92, z przychodem 57,1 tys. zł, później ul. Kościuszki 8). W 1944 ewakuowano urządzenia do Warszawy, a budynek zajęty na magazyn PKOS. Od II 1945 Przetwórnia Owoców Adamskiego produkowała marmoladę, miód sztuczny, dżemy i konfitury, też soki do apteki.
W czasie wojny Niemcy urządzili w młynie Kahana (ul. Młyńska 27) przetwórnię spożywczą zw. "marmeladziarnią" i kwaszarnię ogórków. Po wojnie należała do Krystyny Bronickiej. W 1947 zakiszono w niej 8 silosów po 15 t. kapusty dla garnizonu. Każdy silos miał rozmiar 2,8 x 2,35 m i 3 m głęb. W X i XI  pracowało 50 osób dziennie. 22 I 1949 kiszarnię przejął RSOP, a w XI 1949 została zlikwidowana.
W VIII 1944 uruchomiono Wytwórnię przetworów owocowych i warzywnych Jerzego Honorego w długim parterowym baraku na przeciw kościoła św. Mikołaja, (ul. Kościuszki 3). Zakupił urządzenia z d. wytwórni Kahana. Nazywana też fabryką marmolady (a 1945 w ciągu kwartału 10 t), ponadto kiszono kapustę (1944 - 125 t.) i suszono warzywa, powstawały też soki owocowe. Czynna do 1946 (zatrudniała 11 osób).
Jesienią 1948 na Janowicach powstała Przetwórnia Owocowo-Warzywna PZGS (osobne hasło), nazywana wówczas Zamojską Fabryką Przetwórstwa Owocowego. W XIII  1949 wytworzono 9 t kompotów, 6 t konfitur, 4,5 t marmolady i 7 t suszu owocowego 200 prac.). Na przełomie l. 50. i 60-tych  rocznie produkowała ok. 1000 t. przetworów owocowo-warzywnych. Rejonowa Spółdz. Ogrodniczo-Pszczelarska (ok. 30 prac.). Później pozostała tylko kwaszarnia ogórków. W l. 70-tych kwaszarnia ogórków znajdowała się przy ul. Lipskiej 46.W przeszłości na granicy z miastem znajdowała się Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego "Solidarność" w Łapiguzie.


 * W 1954 P.P. Skupu Owoców i Warzyw oceniało, że może w pow. zamojskim skupić 6 tys, t. owoców i ok. 400 t. warzyw rocznie, z tego 50% w Zamościu. Zdolność prod. oceniano na 20% - marmolady 32 t., przecieru owoców pestkowych 9 t, przecieru pozostałych owoców 9 t., suszu owocowego 2,5 t.