W 2007 słynną Orkiestrę Włościańską im. K. Namysłowskiego objął w drodze konkursu Tadeusz Wicherek, dyrygent znany z krajowych i zagranicznych występów. Dokonuje w krótkim czasie znacznych zmian w stylu pracy, składzie zespołu (zrezygnowano z solistów), repertuarze. Dyrygent zdobywa szybko sympatię zamościan wystawiając z rozmachem 15 XII 2007 operę Straszny dwór Moniuszki, organizując wielkie plenerowe imprezy (festiwal im. M. Grechuty i kultury włoskiej), koncerty telewizyjne z Katedry, koncerty muzyki rozrywkowej. W 2008 dochodzi do zmiany nazwy, odtąd jest to orkiestra bez przymiotnika Włościańska - Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego (ostatni "włościanin" Jan Kostrubała z Chomęcisk pożegnał się z orkiestrą w 2003).
Orkiestra coraz częściej występuje w prestiżowych wydarzeniach. W 2010 owacyjnie przyjęto ich koncert w Sali Kongresowej z Johnem Lordem założycielem legendarnej grupy "Deep Purple", w tej samej sali prezentowała Bajki filmowe dla dzieci (2011), zrealizowała opery w Krakowie i Mediolanie (wszystkie Pergolesiego) oraz Stabat Mater. Prezentowała w Zamościu IX symfonię Beethovena wielką mszę c-moll Mozarta, September Symphony Kilara. Nagrała 3 płyty z serii Artyści Janowi Pawłowi II, wystąpiła w Teatrze Wielkim z "Mazowszem", wielokrotnie występowała w Filharmonii Narodowej, na żywo w telewizji (z Zamościa) i radiu. W 2012 koncertowała w Niemczech, a 11 X 2014 w trzecim pod względem wielkości starożytnym amfiteatrze Europy w Weronie z "Rock Loves Chopin" (m.in. z Leszkiem Możdżerem). W 2019 Orkiestra dała 108 koncertów (35 tys. odbiorców), także za granicą.

 !!! W związku z pandemią MKDN z k. 2020 dofinansowało  Orkiestrę z Funduszu Wsparcia Kultury kwotą 200 tys. zł, jednocześnie przekazując obu zamojskim zespołom discopolowym (Power Play i Ex-Azja - razem 6 wykonawców) - 221 tys. zł!