Ur. w Zamościu, córka  lekarza Stanisława Kuleszy, absolwentka II LO i anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1969), była jedną z tłumaczek podczas Konkursu Chopinowskiego w 1965. Pracowała w PWN i British Council. Od 1971 w Wielkiej Brytanii, po językowym egzaminie (Cambridge) pedagog (Divine Mercy College dla dzieci polskich emigrantów). Tłumaczka Balladyny Słowackiego dla teatru muzycznego w Londynie. Zajmowała się przygotowaniem 17 kolęd W. Lutosławskiego do ich prawykonania przez London Sinfonietta Orchestra & Chorus pod jego batutą (Queen Elizabeth Hall, 5 XII 1985). Wapółpracowała z wydawnictwami muzycznymi w Wiedniu i Wielkiej Brytanii.
Mieszka w północnej Szkocji ("Rosemount Cottage"). W czasach zamojskich i warszawskich zaprzyjaźniona z M. Grechutą. Od 2018 regularnie wzbogaca zamosciopedię cenną wspomnieniowo-obyczajową faktografią z czasów zamojskich.
Mąż Nigel Osborne muzyk, kompozytor, prof. Uniwersytetu w Edynburgu, przed stanem wojennym regularnie odwiedzali Zamość.


 * W kronice szkolnej z 1960 zachował się dowcipny, primaaprilisowy tekst parodiujący życie szkoły, którego była współautorką.