Oprócz wartościowej architektury Kościół św. Krzyża wyróżnia się unikalnym wystrojem wnętrza, które obecnie zdobią tylko trzy obrazy i aż 77 płaskorzeźb w 6 cyklach tematycznych! Konsekwencja z jaką wprowadzano tego rodzaju formę artystyczną jest ewenementem być może nawet w skali kraju.
Historia płaskorzeźbionego wystroju kościoła zaczęła się w latach 70-tych, gdy powstały ołtarze boczne, ołtarz św. Krzyża z przedstawieniem 12 artykułów Wiary i ołtarz maryjny - MB Nieustającej Opieki z 15 Tajemnicami Różańcowymi. Obrazowania te są z repusowanej blachy miedzianej. W nowej aranżacji, Krucyfiks z artykułami Wiary znalazł się prezbiterium nad ołtarzem głównym. Po prawej (zach.) stronie powstał nowy wystrój nawiązujący do 8 Błogosławieństw - gips patynowany na miedź.
W 1998 powstał w prezbiterium cykl epickich, dużych reliefowych scen związanych z życiem Chrystusa (Andrzej Boj-Wojtowicz i Ewa Jonas-Wojtowicz, artyści z Dolnego Śląska). W podobnej stylistyce powstała w 2019 nowa Droga Krzyżowa i ostatnio na wysokości chóru 7 płaskorzeźb „Sąd Ostateczny”, autorstwa Jana Szarlipa, zrealizowane w nowych technologiach plastycznych.
W rezultacie kolejnych wzbogaceń, wnętrze kościoła zyskało taką dominującą oryginalną tonację kolorystyczną. Ciekawy wykład biblijno-teologiczny, jaki zawiera cała ta, zwłaszcza starsza. ikonografia, staje się nieczytelny, wobec wysokości na której zostały umieszczone.
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. KRZYŻA - PŁASKORZEŹBY
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: K
- Kategoria: KOR-KOZ
- Odsłon: 128
- Galeria: