Najstarszy zakład usługowy na Starym Mieście, otwarty w 1912 w Domu Centralnym przy ul. Żeromskiego 3. Początkowo znany jako "Wacław" (tel. nr 27), prowadzony przez Wacława Wawrzyszaka potem potem aż do czasów powojennych przez syna Jana Wawrzyszaka, z Michałem Malinowskim (1918). Był to najbardziej bardziej znany, renomowany zakład w Zamościu, z damskim i męskim salonem, także przez kilkadziesiąt lat po wojnie. Przed 1939 miał filię na stacji autobusowej (Jan Karwat).
W XII 1942 ograbiony przez Niemców. W 1944 J. Wawrzyszak zarejestrował z Janem Karwatem zakład początkowo krótko przy ul. Staszica 29. 15 XI 1950 lokal w DC przejęła spółdzielnia "Rozwój". Z pocz. 1954 stał się zakładem Rzemieślniczej Spółdzielni Pracy Fryzjerów, później przez wiele lat kierował nim Jan Karwat a potem Stanisław Michalski, częścią damską najdłużej Wanda Osiewicz. Obecnie tylko zakład męski.


 * Zakład uznany i uczęszczany przez cały świat zamojski. Utrzymywał on swe wyłączne stanowisko aż do ostatniej wojny, skutecznie broniąc się przed wszelką konkurencją. Tu spotykało się mnóstwo znajomych, słuchało ostatnich plotek, kawałów i innych nowinek. (ze wspomnień Z. Klukowskiego).
 * W 1923 podczas licytacji zakładu po W. Wawrzyszaku znalazły się wycenione na 817 tys. mk - maszynki do strzyżenia, aparat dezynfekcyjny, pulweryzator, żelazka do wąsów i włosów, peruki a także fotele. lustra, obraz w ramie, zegar ścienny, szafa, kanapka, taboreciki.
 * W 1966 zakładem kierował Bolesław Pikuta (21 l. stażu zawodowego), pracowali Jan Karwat (45) mistrz, Józef Lesiuk (27 mistrz, Wanda Osiewicz (18), Danuta Pikuta (14).