W 1955 z inicjatywy mjr Adolfa Seweryna powstał Amatorski Klub Filmowy "Dedal" (TSWL). W 1961 na zlecenie PMRN powstał w Zespole Usług Filmowych dodatek Porządkowanie Zamościa (5 min.), jako dodatek w "Stylowym" krótkim rozgłosem cieszyła się "podcieniówa" (W. Wiszniowski). 1 X 1965 utworzono AKF przy PDK (prezes Józef Duda, później Henryk Najbert), który przez kilka lat dokumentował wydarzenia w mieście. W l. 60. działał też AKF "Żak" (I LO) prowadzony przez Eugeniusza Hajkowskiego. Amatorskie "ósemki" posiadali i filmowali Zamość m.in. Alfred Kuna, Lucjan Wąsik, Jerzy Brzozowski, Tomasz Obst. Kilka ich filmików trafiło do APZ, które po zdigitalizowaniu umieściło je na YT (3-minutowy spacer po Starym Mieście w ciągu 11 lat - 17 tys. wyświetleń). Staraniem APZ do zasobu archiwalnego weszło kilkadziesiąt kast VHS A. Seweryna (na YT ostatni pochód pierwszomajowy).
W 1984-89 przy KMI działał AKF "Morando" (zajęcia prowadził Michał Tarkowski, aktor - Człowiek z marmuru, Wodzirej). W jego ramach, a od 1989 przy Muzeum Okręgowym wydarzenia w mieście dokumentował A. Seweryn, którego najstarsze filmy archiwalne pochodzą z 1956.
W 1969 powstała w PDK wypożyczalnia "Filmosu" (1300 filmów, głównie popularno-naukowe). 


 * W zbiorach zamojskiego Archiwum znajduje krótki dokumentalny film z 1958 nakręcony przez Jana Adamczyka (1924-2012) pracownika "Foto-Optyki" wypożyczoną ze sklepu kamerką, przedstawiający fragmenty meczu "Hetmana" i "Budowlanych" Opole (You Tube).