Dla Jana Zamoyskiego krajem ważnym ze względów politycznych była Turcja, goszczono w na dworze posłów tureckich, uczono się ich języka - nauczycielem tureckiego był Ormianin dr praw Jan Iwaszkiewicz. W l. 40. osiadło w mieście kilka rodzin tureckich (osobne hasło: Turcy w Zamościu).
Urodzony w Zamościu Julian Surzycki był autorem 2-tomowego Obrazu Dagestanu (osobne hasło: Urodzeni...), a żołnierz 4 pułków ułanów Kazimierz Probola z Zamościa w poł. XIX w. znalazł się z innymi w niewoli u Czerkiesów (póżniej dostał się do Bagdadu stamtąd do Syrii i Egiptu). Po I wojnie mieszkał w Iranie zamojski okulista Henryk Skotnicki, leczył samego szacha Rezę Pahlewiego, brał udział w życiu kulturalnym Polonii w Teheranie, a w tamtejszej orkiestrze symfonicznej grał zamościanin Tomasz Stocki. Skromny ślad w dziejach miasta pozostawili też Chińczycy (osobne hasło). Po wojnie zamieszkał w Zamościu Azerbejdżanin Ibadow Kudrat.
W 1962 odbyła się wystawa prac dzieci japońskich. W 1967 byli w mieście działacze gospodarczy, a następnego roku dwaj inni bohaterscy przedstawiciele narodu wietnamskiego uczestniczący w wiecach na terenie kilku zakładów i szkół. W 1973-77 przy Paxie był koło Tow. Przyjaźni Polsko-Indyjskiej (8 w Polsce, czł. 12), który w 1974 zorganizował spotkanie z pokazem jogi Surena Goyala dyr. Instytutu z Delhi. W l. 70. zawitali do Zamościa pingpongiści z KRLD, chwaląc sobie wyroby ...Ładyńskiego.
Rzemiosło chińskie oglądaliśmy w BWA, które wystawiało z kolei w Pekinie i Hanoi, oglądaliśmy też japońską i armeńską sztukę. W 1991 jedna z firm otrzymała zgodę na uprawę przez 6 lat żeńszenia, a od 1997 działał gabinet medycyny tybetańskiej. Na pocz. l. 90. przez jakiś czas był sklep tajlandzko-polskiej spółki. W 1993-95 restaurację (osobne hasło) chińską prowadzili trzej ...Wietnamczycy, później kolejne Chińczyka i od 2001 wietnamska. Inni byli tu w 1977 jako delegacja KC. Gościł też minister z Mongolii (1963), Filipińczyk z Banku Światowego (1993), ambasador Indonezji wraz z wystawą (1997), aż dwukrotnie ambasadorzy z Indii (osobne hasło: Ambasadorzy...).
Przy redemptorystach (Ruch Maitri) zbierano wiele lat dary dla Matki Teresy w Indiach, a w TSWL szkolono żołnierzy z Indii, a także Birmy (1993). W 2010 w bazie polskiej w Afganistanie rozpoczęła służbę zamojska zmiana (na maszcie flaga Zamościa).
W Malezji i Singapurze zbierał w 1977-78 laury (złoty i 2 brązowe medale) fotografik Andrzej Bąk. Z Zamościa tancerze występowali w Turcji (ZPiT "Zamojszczyzna"), w Zamościu muzycy z Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Japonii, Gruzji.
W 2010 Weekend z Kulturą Japońską w ramach którego otwarto Ośrodek Japońskich Sztuk Walki i Kultury Japońskiej (też pokaz kaligrafii, koncert na instrumencie koto, pielęgnacja bonsai), w 2011 na mniejszą skalę prezentowała się Korea. W 2011 podczas Jarmarku Hetmańskiego zaprezentowano kulturę koreańską. W 2015 w szkole w Usak w Turcji gościła delegacja szkoły nr 2.