W 1588 wracając z Turcji zatrzymał się w Zamościu przedsiębiorca i dyplomata William Harborne (Zamoyski przekazał mu list do królowej Elżbiety). Pierwszym znanym z nazwiska zamościaninem - Anglikiem był Tomasz Sardżant (ser Dżent). W 1597 angielski Żyd Izaak Wettkaff/Metkeff nabył dom, suknem handlował Wilhelm Dawithon/Wilelmus Bouinton. Wymieniani są inni Anglicy, kupiec Ryszard Leves, który podsunął ordynatowi sprowadzenie sukienników angielskich, a w 1648 Fryderyk King, przyjmując prawa miejskie. W 1651 Zamość należał do miast z największą liczbą Anglików i Szkotów (więcej podatku płacili oni tylko w Gdańsku i Krośnie). Zamość miał na krótko stał się ośrodkiem "angielszczyzny", z ostatnich badań wynika, że zdecydowanie jednak przeważali tu Szkoci. Być może brzmieniem nazwisk brani za Anglików (ale Wenton, Lindsay, ale już nie James Donaldson). J. Bartkowska stawia tezę, że jedynym Anglikiem w tym czasie był "Angielczyk" Wiliam More. W ciągu ponad stu lat odnotowano też 4 studentów Akademii z Anglii
W Cambridge wydano m.in. zamojski pierwodruk De collocatione verborum Dionizjusza z Halikarnasu (1602). W 1670 w inwentarzu zmarłego kupca Jakuba Wejera odnotowano księgi w języku angielskim. W 1 poł. XVII w. wśród studentów Akademii byli Anglicy (gł. z Gdańska).
W 1805 przez kilka miesięcy na zaproszenie ordynata przebywał w Zamościu teolog i pastor George Burnett. Poznał Anglię Aleksander August, a Konstanty Zamoyski (XIII ordynat) studiował w Londynie, wielokrotnie był w Anglii, zafascynowany tym krajem, ostatnie 11 lat życia mieszkał w Londynie. Kilkanaście lat spędził w Anglii również jego syn Tomasz Franciszek.
W 1821 w "Kurierze Warszawskim" informowano o przybyciu z Zamościa Anglika Wilhelma Wikite, w 1826 o chrzcinach syna przybyłego z Anglii Patryka Mitletona. Ryszard Ostrowski (działacz PPS, wiceburmistrz, członek KMK), dłuższy czas pracował w Anglii jako zecer. Z angielskim historykiem korespondował Michał Pieszko (l. 50 /60.). W l. 50. XX w.prywatne komplety j. angielskiego prowadziła córka Jana Marchwieńskiego (ul. Partyzantów).
29 XI 1962 w Zamościu gościła dr Sue Ryder założycielka Fundacji Zapomnianych Aliantów. 29 XI 1992 przybył tu ambasador Wielkiej Brytanii Michael Llewellyn-Smith z małżonką, był m.in. w Kolegium Języków Obcych (biblioteka z darów British Council) i otworzył anglojęzyczną bibliotekę przy ul. Szwedzkiej. W 2014 w "Bacalarusie" uczył osiadły pod Zamościem Steve Taylor b. członek Orkiestry Królewskiej (wysokie futrzane czapy). Od 2020 tenisistą stołowym Akademii Zamojskiej był angielski mistrz świata Andrew Baggaley.
* W 1651 jesienią podróżując z Mołdawii do Gdańska przejeżdżał przez Zamość wybitny duchowny anglikański dziekan kartuaryjski Robert Bargrave (we wspomnieniach zapisał jak słyszał "Zamoschea").