nagłówek

GOMÓŁKA ANTONI (1906-1941) ksiądz, kapelan i kapitan WP

Andrzej Kedziora luty 09, 2013

Ur. w Kąkolewnicy, ukończył gimnazjum w Białej, następnie lubelskie seminarium. Po święceniach od 1932 w Zamościu, uczył religii (szkoła nr 6). Pracował w harcerstwie, bardzo lubiany przez młodzież, kapelan harcerstwa i WP, czł. Komendy Hufca.
Był inicjatorem budowy kościoła św. Krzyża, po uwięzieniu ks. Zawiszy zdołał nakryć kościół wytrącając Niemcom pretekst do jego rozbiórki. Uniknął aresztowania wiosną 1940. Aresztowany 11 VII 1940, celowo zakażony tyfusem, zrezygnował z przygotowanej ucieczki ze szpitala, nie chcąc narażać pilnującego go policjanta, którego córkę uczył religii. Maria Meysztowicz, która go odwiedzała szpitalu: Ksiądz zabrany do więzienia znów zachorował na tyfus. Leżał w zakaźnym szpitalu, w małej salce, policjant był za drzwiami... Zakonnice z tego szpitala, opowiedziały, że świtem przyjechali Niemcy do księdza i powiedzieli, że go biorą do «innego lazaretu». Ksiądz stracił kompletnie siłę i nie mógł sięubrać, zaniemówił, wiedział chyba, po co go biorą. Zakonnica ubrała księdza. wrzucono go na wóz, na słomę. Następnego dnia (15 IX) został rozstrzelany na Rotundzie. Prochy jego spoczywają anonimowo na jej terenie. Podawane także inne daty śmierci: 7 VII (klepsydra z 1945), 7 VIII lub też 8 VIII 1941.
Był miłośnikiem motoryzacji, jeździł czerwonym fiatem i motocyklem, mieszkał u Rycajów przy ul. Partyzantów, róg Orlej. W 2001 przystąpiono do zbierania o nim informacji w ramach II etapu beatyfikacji ofiar nazizmu i komunizmu.


  * Mieszkał na parterze z wejściem od ul. Orlej, po schodkach, mieszkanie składało się z przedpokoju, dużego pokoju i małej sypialni z okami od podwórza.
 * Był przygotowany dla księdza plecak z niezbędnymi rzeczami i miał przygotowaną drogę ucieczki i pierwsze miejsce schronienia.
 
* Wg Słownika Biograficznego Harcerzy Lubelszczyzny rozstrzelany 16 VIII 1942.

Czytany 802 razy Ostatnio zmieniany sobota, 16 październik 2021 14:42

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

20253007

Wyświetleń