nagłówek

GLOBTROTTERZY

Andrzej Kedziora listopad 07, 2012

Pierwszymi podróżnikami zamojskimi byli ordynaci zamojscy - syn i wnuk założyciela miasta, Tomasz Zamoyski i Jan Zamoyski. Jako podróżnicy i kronikarze zasłynęli urodzeni w Zamościu Ormianin Symeon Lehaci oraz reformat Józef Drohojowski.
We wszystkich krajach Europy celem zbadania systemów ustrojów rolnych - jak podawał - był przed wojną Jan Głuszcz, po wojnie w Zamościu agronom powiatowy. Współcześni - Andrzej Orzechowski dotarł na Wyspę Płd. Nowej Zelandii i Polinezję Francuską, dr Ryszard Molas był w najgorętszym i najsuchszym miejscu na ziemi - pustynia Erg i Hamadat Tinghrit (Sahara Alg.), na szczycie Olimpu, nad kraterem Etny, Franciszek Smoter zwiedzał Samarkandę i Bajkał, Andrzej Bąk zawędrował na Filipiny, Makao, do Malezji, Hongkongu, Nepalu, na Kilimandżaro, Joanna i Łukasz Maśko opłynęli od północy Norwegię, W 1999 w pierwszą wyprawę rowerową wybrał się Jan Wardach.
W 2000 piloci zamojskiego Aeroklubu (Józef Kwaśniak, Leonard Kapuściński, Waldemar Zięba, Piotr Zięba) wyprawili się w Himalaje do ostatniej bazy wypadowej na Mte Everest i weszli na szczyt Kala Pattar, skąd jeden z najpiękniejszych widoków na ziemi. W 2004 Sebastian Greszta i Krzysztof Dziuba motocyklami wybrali się z Zamościa do Chin (trzeciego dnia w Moskwie, 9-go do granicy Mongolii, łącznie 19 tys. km), wrócili po 45 dniach. W 2006 student Rafał Brogowski z Zamościa samotnie wszedł na Elbrus.
W 1971 przy PDK czynny był Klub Wielkiej Przygody, w 2000 powstał Zamojski Klub Podróżnika "Globtrotter", ob. Zamojski Klub Podróżników "Śródziemie", który w 2013 urządził I Festiwal Podróżniczy "Slajdomania" (m.in.  Marek Marcola o Etiopii,  S. Czarnecki o Amazonii, S. Greszta o Wietnamie, I. Szumacher i A. Piątek po Andach). W kilkudziesięciu krajach był Jan Harczuk, w najdalszych zakątkach świata Witold Sagan. Wspomniany Marcola w 2015 prezentował wspomnienia z podróży do Afryki Zachodniej, tego roku też w pojedynkę Amerykę Południową zwiedzał Marcin Wiatrzyk (1985 Zamość, absolwent II LO) - podróż przez 8 państw.
19 IV - 6 V 1999 Jerzy Zacharow, Mieczysław Janda, Jan Wardach, Krzysztof Skotak, Waldemar Krempla, Andrzej Soboń z Zamościa odbyli Pielgrzymkę rowerową do Watykanu (2394 km, 12 V na audiencji). Dwaj pierwsi uczestniczyli w 2000 w II Pielgrzymce rowerowej do Lourdes i Fatimy. W 2015 w rowerowej wyprawie "Kaukaz 2015" uczestniczyła zamościanka Agnieszka Wyszyńska-Wytrykus (1976).
W 2017 podczas III festiwalu podróżniczego "Eskapady Kresowe" gościł Aleksander Doba (kajakiem przez Atlantyk), a w 2018 Ryszard Pawłowski (5 razy na Mount Everest).W 2021 "TZ" poinformował, że zamojska anglistka Aleksandra Baranowicz podróżowała do ponad 30 krajów.


 * W X 1924 odwiedził gimnazjum z wrażeniami z podróży rowerem dookoła świata niejaki Veelpel. W 1937 wspomnienia Stanisława Siedleckiego uczestnika dwu wypraw polskich na Spitzbergen zgromadziły w Zamościu aż 412 słuchaczy.
 * W 1997 powołano Klub Zdobywców Korony Gór Polskich (28 gór od Rysów do Łysicy), jego czł. są Władysław Król (Loża Zdobywców, 2-krotny zdobywca) i Małgorzata Trusz z Zamościa.

Czytany 1745 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 10 lipiec 2022 11:39

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

23068713

Wyświetleń