nagłówek

FILM - PRZYPADEK PEKOSIŃSKIEGO

Andrzej Kedziora kwiecień 07, 2015
W Zamościu jesienią 1992 powstała znaczna część tego filmu w reż. Grzegorza Królikiewicza, z udziałem A. Seniuk, F. Pieczki, F. Trzeciaka, Br. Pawlika i W. Pyrkosza, K. Chamca, M. Klejdysz). Film zdobył nagrody na festiwalach w 1993 w Gdańsku (Złote Lwy) i w 1994 Karlowych Varach (nagroda specjalna). Jego bohaterem i odtwórcą głównej roli jest zamościanin Bronisław Pekosiński. Film powstawał głównie w Akademii, kościele św. Katarzyny, Bramie Szczebrzeskiej, ratuszu i sąsiedztwie tych budynków, także w sądzie, w zaułkach i podwórkach południowej części Starego Miasta. Epizodyczną rólkę zagrał Józef Rybak (szachista), statystowali także m.in. Z. Wierzchowiak, J. Podgórny, B. Adamczyk, T. Kowalczuk, G. Gryszczuk. W filmie popularnego ks. Michalskiego grał F. Pieczka.

 * "Tygodnik Zamojski" napisał - Niestety, okazało się, że film nie jest arcydziełem (...) Trudno wróżyć wielką karierę na festiwalach filmowych.
Bronek w filmie mówił o sobie - Ja nie wiem skąd ja się tu wziąłem - A może ja Żydem, to też nie wiadomo. A może ja Anglik, to też nie wiadomo. Albo Cygan, też nie wiem. Albo Niemiec, ale nie, Niemiec, tonie, to nie. Czuję, czuję, że jestem tu, ze Zwierzyńca.
Czytany 1469 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2020 08:30

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26823520

Wyświetleń