nagłówek

FILMU LUDZIE

Andrzej Kedziora luty 08, 2013

W Zamościu mieszkała przez pewien czas znana przedwojenna aktorka filmowa i teatralna Krystyna Ankwicz. W 1920 gwiazdą w zamojskiej "Oazie" była Helena Bożewska znana aktorka filmowa i teatralna. W Zamościu spędzili dzieciństwo dwaj znani reżyserzy. W 1945-53 mieszkał tu Jerzy Domaradzki - To miasto ukształtowało moje poczucie estetyki. Od 1939 przez kilka lat mieszkał przy ul. Klonowej w Zamościu Sylwester Chęciński, twórca słynnej trylogii o Kargulach i Pawlakach. W 1945 w Oficerskiej Szkole Łączności służył inny znany polski reżyser Janusz Morgensztern. W latach 50. często odwiedzał Zamość przyszły reżyser Janusz Majewski (CK Dezerterzy) mieszkała tu jego ciotka Kąpicka. Kilkakrotnie odwiedzał Zamość przy okazji Lata Teatralnego znany później reż. Juliusz Machulski, swój związek z Zamościem wyrażając ...wierszem Perła chałtury (1975). W młodości przy ul. Ormiańskiej mieszkał Jerzy Goldwag - Yoram Golan -  filmowiec, izraelski producent filmowy czł. jury międzynarodowych festiwali.
9 XII 1962 odwiedził Zamość Andrzej Wajda z zamiarem niedoszłego do realizacji filmu partyzanckiego (spotkał się ze słynnym Mikołajem Kunickim ps. "Mucha"), 26 IX 1997 gościł tu Krzysztof Zanussi (później jeszcze wiele razy), a w 1998 Daniel Olbrychski.
W filmach występowali też związani z Zamościem Kazimierz Pawłowski, Irena Jun, Wiesław Gutman-Mirewicz, Krzysztof Stopa, Marek Grechuta, u Wajdy), Roman Sykała. Główną rolę - Matyldy - w Kolorowych pończochach (1960, nagroda na festiwalu w Wenecji) zagrała uczennica PLSP Zofia Bodakowska, później autorka kostiumów w filmie Dama Pikowa (1972). W filmie TV Wynajmę pokój i serialach Tygrysy Europy, Na dobre i na złe wystąpiła zamościanka Beata Ścibak - żona znanego aktora Jana Englerta. Reżyserem seriali (Lokatorzy) jest Feridun Erol, który spędził dzieciństwo w Zamościu. Gwiazda serialu Ranczo Ilona Ostrowska była uczennicą II LO. W serialach występują absolwenci pozostałych zamojskich LO i innych szkół - Waldemar Barwiński, Hanna Piaseczna, Karolina Lachowska. Główną rolę w filmie Zanussiego Serce na dłoni zagrał Marek Kudełko. Młodzi zamościanie Natalia Rzeźniak wystąpiła w filmie Sala samobójców J. Kamasy, a Jakub Zwolak (1991) w Małej maturze 1947 J. Majewskiego.
Tutaj urodzili się twórcy filmów animowanych - reżyser kilkudziesięciu filmów Teresa Badzian, autor zdjęć do 151 filmów Leszek Nartowski i aktualnie mieszkająca tu animatorka m.in. Pomysłowego Dobromira Jolanta Swacha, a w zamojskim PLSP uczył się Edward Wątor reżyser Bolków i Lolków i Reksiów. W 2002 powstała baśń anim. Złote krople (22 min.), którego scenariusz napisał Andrzej Surmacz z Zamościa. Muzykę do filmu Droga do raju i Huśtawka (2008, 2009) skomponował zamojski jazzman Gerard Lebik. Z filmem związana jest również jego siostra Nadia Lebik II reżyser filmu Miasto 44.
Zamościanka Maria Urbanowska-Bełz jest żoną Aleksandra Bałujewa znanego aktora rosyjskiego, występującego m.in. w filmach zachodnich u boku takich gwiazd jak jak G. Clooney, N. Kindman (Peacemaker), Meg Ryan, R. Duvall, M. Freeman, R. Crove. Stanisława Sosabowskiego - w swoim czasie d-cę 9 p.p. - grał w filmie O jeden most za daleko Gene Hackman). Operatorami filmowymi byli Marcin Zamoyski i Janusz Dziuba, producentem filmowym Andrzej Zielonka.


 * W filmie Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz (1972) w słynnej scenie z profesorem, Snitko pasjonat historii sztuki nadmienia o prowadzonych badaniach w zamojskim archiwum.
 * Dlaczego cię nie było w Zamościu? - kwestia z filmu Śniadanie do łóżka (2010)
 
* W dwu kręconych w Zamościu filmach (Wkręceni, Bitwa Warszawska 1920) uczestniczyła jako statystka Anna Konior pracownica Zamojskiej Spółdzielni Socjalnej.

Czytany 1964 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 lipiec 2023 10:53

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26853366

Wyświetleń