nagłówek

DOŻYNKI CENTRALNE 1980

Andrzej Kedziora grudzień 15, 2012

W roku jubileuszu Zamościa (400-lecie) Zamość wybrany został na miasto Dożynek Centralnych. Z tej okazji obok zakończenia renowacji Rynku Wielkiego dokonana została estetyzacja miasta, od 1977 odnowiono ok. 900 elewacji budynków mieszkalnych i ok. 250 gospodarczych, rozebrano 18 domów, ok. 450 komórek i ok. 200 ogrodzeń. Oprócz rewaloryzacji zabytków staromiejskich wybudowano zoo, dworzec PKS (w ciągu 8 miesięcy), halę sportową, hotel i motel, pawilony handlowe, wiadukt, mosty, rondo, obwodnicę W tym czasie 80% wszystkich wojewódzkich pieniędzy inwestowano w Zamościu.
Centralne uroczystości uświetnić miał swoją obecnością I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, który 8 dni wcześniej odsunięty został od władzy. 14 IX najwyższymi rangą byli czł. Rady Państwa i minister rolnictwa. Wielkie, niezwykle barwne widowisko na stadionie zamojskim oglądało 12 tys. osób (polonez na 200 par, orkiestra strzelców podhalańskich, 600 tańczących dzieci). Imprezie towarzyszyły kiermasze (miasteczko dożynkowe), wystawy, imprezy artystyczne i sportowe.


 * To był okres wielkiej mobilizacji. Dużo się wtedy robiło, ale robiło się rewolucyjnie. Budowaliśmy bez pozwoleń, bez zatwierdzonych koncepcji i planów. Prawa własności na niektórych  pod budowę do tej pory są nieuregulowane. Nazywaliśmy to wtedy "drogą na skróty". Takie były czasy. Pokazówki, musieliśmy pochwalić się miastem. Wszystkie terminy skracało się do granic możliwości. Jeszcze nie wyschły tynki, a już wchodziła kolejna ekipa i zakładała instalację elektryczną.
Po materiały jeździliśmy aż na Śląsk, gdzie mieściła się większość central  i biur obrotu węglem, cementem itd. Często trzeba było je i tak, jak się mówi "załatwiać". Woziliśmy prezenty, łapówki.
Można usłyszeć i taką opinię, że Zamość to pomnik, jaki Gierek postawił sobie za życia.
(wspomnienia ówczesnych ludzi władzy - "Kronika Tygodnia" 1998 nr 38)
 * Dożynki wojewódzkie miały miejsce w Zamościu 30 VIII 1979.

Czytany 2035 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 listopad 2021 20:27

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

20252797

Wyświetleń