nagłówek

CUDOWNA FIGURA Z UL. LISTOPADOWEJ

Andrzej Kedziora lipiec 26, 2013
Za cudowną uchodzi figura Matki Bożej z kaplicy przy ul. Listopadowej (ob. sąsiedztwo bloków 20, 16. 16a). Pochodzi z 1906, jest to figura Matki Boskiej z Lourdes, stała na posesji rodziny Gieleckich. W lipcu 1928, jeszcze jako wolno stojąca, miała przymknąć oczy gdy remontujący ulicę robotnik miał sypnąć w nie piaskiem albo wypowiedzieć bluźnierstwo. Szybko rozeszła się o tym wieść, że przestała spoglądać na ludzi, przez pewien czas gromadziły się rzesze wiernych (zjeżdżały furmanki z okolicy). Podtrzymywała czy nawet inspirowała wiadomości o cudzie właścicielka gruntu Joanna Gielecka, mszcząc się na magistracie, który poszerzając ulicę przesunął nieco figurę. "Cud" wynikł z podniesienia nawierzchni ulicy i przez to zmiany kąta widzenia. Wg innej wersji Matka Boska miała mrugnąć oczami, twierdziła to Maria Przybysławska. W 1930 zbudowano w tym miejscu kaplicę (Kaplica p.w. MB Królowej Polski).
20 V 2013 podczas majówki rozpłakała się 13-latka twierdząc, że Matka Boska do niej mrugnęła, a inni, w kolejne dni, że otwiera i zamyka oczy, miała się uśmiechnąć. Większe niż zwykle grono modlących się w następnych dniach zauważyły, że oczy MB po zapaleniu świateł w bocznych ścianach robią się wyraźne i żywe, ogłosiło figurę ze Słonecznego Stoku Matką Boską Słoneczną.

 * Z prasy:
Ja przychodzę w to miejsce prawie 40 lat, ale oczu Maryi nigdy nie widziałam. Wyraźnie niebieskie oczy widać, gdy zapalają się światła boczne na ścianach (kinkiety). Gdy pali się żyrandol, oczy sprawiają wrażenie przymkniętych, ucieka z nich blask. Ależ Matka Boska ma piękne oczy! Nie jestem w stanie swoim rozumem ogarnąć ani pojąć.
To jest cudowne miejsce - uważają rozmówczynie - Ludzie mówią, że kapliczka powstała w miejscu objawienia Najświętszej Panienki, a w ostatnią wojnę Matka Boska płakała... Mówią, że w kapliczce ukrywali się żołnierze i mieszkańcy Zamościa, ale Niemcy nikogo stąd nie wyciągnęli na śmierć.
Ks. A. Puzon - Jeżeli to sprawa Boga, a nie człowieka to Pan Bóg na pewno da jeszcze znaki. Niech się więc panie dalej modlą w tej kaplicy, niech śpiewają pieśni. Ale niech słuchają Kościoła. ("Kronika Tygodnia" 2013, nr 25)
Czytany 1921 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 sierpień 2022 05:50

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26430437

Wyświetleń