nagłówek

CHYLICKI JACEK (? - 1700) malarz

Andrzej Kedziora listopad 04, 2012

W 1641 zapisany (jako Hyacinthius) do Akademii Zamojskiej. Ok. 1660 został malarzem nadwornym ordynata, znany ze zwad, pijatyk, w 1662 poślubił zamojską mieszczkę, rok później za czyn nierządny na nieletniej uwięziony. Potem przez kilka lat przebywał poza Zamościem, malując m.in. obrazy dla kościołów w Tomaszowie (św. Antoni) i Tarnogrodzie. W l. 70. XVII w. wraz z żoną był właścicielem kamienicy przy ul. Staszica 23. W 1681-95 malował cykl 15 dużych (172x192 cm) obrazów z życia Najświętszej Maryi Panny do kościoła franciszkanów w Zamościu (w rachunkach z 1681-83, przynajmniej 3 historie po 60 zł). Zachowało się z nich 12, najwięcej w muzeum zamojskim (7).
Malował też plafony do pałacu o tematyce mitologicznej, a także portrety (m. in. arcyksięcia Maksymiliana do stołowej, portret bpa Jacka Święcickiego do prezbiterium franciszkanów) i castrum doloris (Marcina Zamoyskiego).
Wg niektórych autor znanego portretu trumiennego Jana Sobiepana oraz prawdopodobnie słynnego obrazu "bukowińskiego" z widokiem Zamościa (Adoracja NMP przez św. Kana Kantego i św. Antoniego z Padwy na tle panoramy Zamościa), św. Jana Kantego z katedry. W wielu obrazach demonstrował wysoki kunszt malarski, zwłaszcza w znakomicie malowanych portretach, dużą rolę przykładał też do roli światła, wykazywał też znajomość malarstwa tenebrystycznego. Jest niedostatecznie znanym i docenionym, jak na to zasługuje, polskim malarzem barokowym.


 * W 1820 aż 12 obrazów cyklu maryjnego przewieziono do kaplicy w Klemensowie. Zachowane obrazy "maryjne" w Muzeum Zamojskim - Narodziny Maryi, Wstąpienie (ofiarowanie) Maryi do świątyni jerozolimskiej, Zaślubiny Maryi z Józefem, Ofiarowanie Jezusa w świątyni, Obrzezanie Jezusa,  Pokłon Trzech Mędrców, Ucieczka do Egiptu, w Seminarium Duchownym w Lublinie -  Nawiedzenie NMP, w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach - Boże Narodzenie, w kościele  w Szczebrzeszynie - Święta Rodzina w Nazarecie, Jezus nauczający doktorów, w zb. M. Zamoyskiego - Niepokalane Poczęcie Maryi i prawdopodobnie z kościoła w Maciejowicach  - Wniebowzięcie NMP. Brak Zwiastowania NMP i Nauczania Maryi.
 
* Jego ojcem był prawdopodobnie Piotr Chylicki dicto Wyrwik zm. 1653, mający do przy ul. Grodzkiej.

Czytany 1971 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 czerwiec 2023 09:31

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26854378

Wyświetleń