nagłówek

AMERYKA I ZAMOŚĆ

Andrzej Kedziora luty 23, 2013

Na San Domingo jako legioniści byli majorowie twierdzy - komendant placu Sebastian Gołaszewski i szef batalionu Kazimierz Lux (m.in. d-ca statku korsarskiego "Musquito"). Więźniem twierdzy był Krzysztof Malczewski - później adiutant Simona Bolivara bohatera Ameryki Płd.
Dyrektorem szkoły przy ambasadzie w Hawanie był Ryszard Guzowski (inspektor oświaty z Zamościa), a w Zamościu krótko mieliśmy kawiarnię "Hawana". W Boliwii pracował zamojski redemptorysta o. Zbigniew Kotliński, w rewanżu zakonnik stamtąd gościł na festynie ewangelizacyjnym (2000). W Caracas przez kilka lat grał w orkiestrze symfonicznej Jerzy Burda. W 1965 w Argentynie zakupiono do ZOO flamingi. Zamojski etnograf i przedsiębiorca Jerzy Stankiewicz prowadził badania wśród Indian Panare w Wenezueli i Kolumbii. W 2000 prezentowano wystawę - Indianie Amazonii i Wyżu Andyjskiego (Arsenał).
W IX 1993 pierwszy raz w Rynku pojawił się zespół uliczny "Kurakas" (3 Peruwiańczków, Boliwijczyk i Ekwadorczyk, wcześniej studenci w Polsce), a miasto przejechał kolarz kolumbijski. Tego samego roku powstała grająca muzykę latynoamerykańską ?Pankharita? (w języku Indian Aymara róża). Meksykański folklor prezentował w 1995 zespół "Yoliztli". Występowali muzycy z Kuby i Argentyny. Sztukę z Meksyku, Kolumbii i Kuby prezentowano w BWA.
W 1990 możliwości pomocy rozpoznawała delegacja rządu Kanady , w 1992 do pracy w Kolegium Językowym przybyło 6 studentów z Quebecu, później jeszcze pojedynczy nauczyciele.

Czytany 1874 razy

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

25897131

Wyświetleń