nagłówek

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Andrzej Kedziora marzec 06, 2013

W przeszłości brak było przemysłowych i komunalnych zanieczyszczeń powietrza, miasto jednak ...śmierdziało. Śmieci pochodzenia organicznego może mniej były szkodliwie ale bardziej dokuczliwie. Ludzie byli z pewnością mniej wrażliwi pod względem higienicznym i sanitarnym. Nawet dla nich zmorą i utrapieniem, zwłaszcza z pewnością dla mieszkańców pałacu, usytuowane za Bramą Lubelską szczególnie uciążliwe: rzeźnia i garbarnia. Na Starym Mieście do k. XVIII w. grzebano zmarłych, jeszcze z pocz. XX w. trzymano zwierzęta domowe, do l. 60. XX w. zwyczajowo odpadki domowe wyrzucano do ulicznych rynsztoków.
Zimą nad miastem, zwłaszcza ranem snuły się gęste dymy z palenisk, dokuczliwsze gdy drewno zastąpił węgiel. W środku miasta dymił inensywnie komin Mleczarni. Dopiero od l. 50. gdy nastąpił szybki rozwój przemysłu doszło do szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Na szczęście nie weszły w przeszłości do realizacji, szczególnie uciążliwe zakłady elektroizolacyjne. W 1990 zanieczyszczenia emitowały przede wszystkim Ciepłownia w Szopinku i Zakłady Mięsne, w 1997 Szopinek (są to już wielkości 2-4 razy mniejsze) i kotłownia przy ul. Kilińskiego, oraz w znacznie mniejszym stopniu ZSM i ZFM. Na przełomie l. 80 i 90. okresowo pojawiał się docierający do osiedla Planty odór łączony z zakładem przetwórczym pasz treściwych.
W Zamościu przez ćwierć wieku najbardziej zanieczyszczona dwutlenkiem siarki i dwutlenkiem azotu była w mieście ul. Kilińskiego. Od pocz. l. 90. zanieczyszczenie powietrza SO2, NO2 i opadem pyłu spadło o połowę. Bardziej zanieczyszczony był np. Bytom (4-krotnie, samą siarką 14-krotnie), Gdańsk (3-krotnie), Kraków (2-krotnie). Zanieczyszczenia atmosfery na terenie miasta są teraz głównie typu energetycznego: pyły CO2 i SO2, oraz CO i NO; najwięcej na ul. Kilińskiego (SO2 i NO2). Najwięcej niebezpiecznych odpadów ropopochodnych emituje PKP.
Na liście najbardziej zanieczyszczonych w 2016 miast w Polsce Zamość był na 90 miejscu. Zimą  2018 normy pyłu PM10 przekraczały 200 mikrogramów, a nawet 300, co jest już stanem alarmowym.
Nie jest prawdą, że za zadymienie miasta odpowiada ciepłownia. Używa miału węglowego, ale ma zamontowane nowoczesne urządzenia odpylające i nie emituje zanieczyszczeń. Chmura nad kominem to para wodna. Jest problem ze szpitalem, który ma przestarzałą kotłownię. Na stan powietrza ma wpływ emisja z kominów domów jednorodzinnych, zwłaszcza o ciasnej zabudowie. Jakość pogarsza się zwykle koło godz. 18.

Czytany 348 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 marzec 2018 20:54

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15291628

Wyświetleń