nagłówek
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/6089

ZAMOŚĆ PRZYSZŁOŚCI

Wg założeń jeszcze z głębokich czasów powiatowych, powstałych w 1966, Zamość w 2001 miał osiągnąć liczbę 100 tys. mieszkańców!. Rozwój miasta opierano głównie na czynniku gospodarczym (nowe zakłady przemysłowe z niedoszłymi do realizacji m.in. zakładami materiałów elektroizolacyjnymi). Miasto zleciło opracowanie projektu nowej części miasta dla 45 tys. mieszkańców (lubelski "Miastoprojekt" i krakowskie biuro projektowe) oraz centrum usługowego dla przyszłego stutysięcznego miasta. Nowe Miasto miało powstać na terenie wschodniej części miasta między Czarnym Potokiem i Łabuńką, w etapie do 1985 i 2001.
Konkurs na projekt centrum usługowego rozstrzygnięto w 1967. Tak, jak i część mieszkaniowa nie doczekał się realizacji. W 1980 powstał następny projekt olbrzymiej dzielnicy, tym razem bardziej przesuniętej na wschód - Dzielnicy Kalinowice. Nawet powstanie województwa nie zintensyfikowało rozwoju miasta w takim stopniu by osiągnęło zakładaną wielkość (ludność zbliżyła się do 70 tys.).


 * "Kurier Lubelski" w 1967 pisał – Jaki będzie ten nowy Zamość za kilkanaście lat. Po lekturze projektów Nowego Miasta jawią się przed oczami jakieś magistrale łączące Zamość z Tomaszowem i Hrubieszowem, arterie pełne samochodów. Widzimy miasto pełne strzelistych wieżowców, wśród zieleni i ogrodów, z podziemnymi tunelami dla pociągów. O urodzie i wielkomiejskości Zamościa stanowić będzie ul. Partyzantów, a przy niej wysokościowce, oraz niższe, ale za to długie, o różnych proporcjach bloki. Budynki 10 i 14-piętrowe utworzą długą ścianę z ośrodkami usługowo-handlowymi, pięknym pasażem pulsującym życiem. W samym centrum stanie kilkupiętrowy dom partii i organizacji społecznych , 20-kondygnacyjny biurowiec dla MRN, hotel komunalny i Orbisu razem na 500 miejsc, teatr dramatyczny na ok. 600 miejsc. Z tarasów na 20 i 14-pięrowych blokach będzie można obserwować panoramę nowego i starego miasta. Dalej wzdłuż ul. Partyzantów bliżej nowego Rynku staną strzeliste wysokościowce. W pobliżu ogródki jordanowskie i baseny kąpielowe. Powstanie dwie inne równoległe arterie (ul. 22 Lipca i Długa), obwodnica dla ruchu przyśpieszonego, zwiąże zespoły usługowe, mieszkalne i miejsca pracy. Tuż za ul. Długą w kierunku wschodnim staną osiedla mieszkaniowe, dzielące się na mniejsze zespoły zwane koloniami, które połączą ze sobą alejki z dwupoziomowymi placami parkingów. W rejonie ul. Hrubieszowskiej i Żdanowskiej powstaną niskie domki jednorodzinne i bliźniacze. To dopiero w 1985. A po 2001? Przy arterii w kierunku Tomaszowa powstaną nowe domy, na wschód od ul. Hrubieszowskiej, wśród pasów zieleni, z dala od bloków staną gmachy dla żaków zamojskich i ich profesorów.

Galeria

{gallery}6089{/gallery}
Czytany 447 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 wrzesień 2017 17:11

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15826128

Wyświetleń