nagłówek

WILMER

Andrzej Kedziora grudzień 28, 2012

Zakład Aparatury Mikrofalowej PAN czynny w Zamościu w 1977-92, podlegał Zjednoczonym Zakładom Produkcji Aparatury Naukowej PAN. Mieścił się przy ul. Lwowskiej 40 (d. kaflarnia, potem tuczarnia), dyrektorem był m.in. Zygfryd Bielecki, Andrzej Płocica. Wyrobem firmowym były, po odpowiednim dostosowaniu, używane w przemyśle spożywczym, drzewnym, węglowym mikrofalowe mierniki wilgotności. Wg amer. czasopisma "Industrial Research" w 1976 znalazły się na liście 100 najnowszych osiągnięć techniki - tylko 3 wynalazki z Europy! także złoty medal na targach w Lipsku 1978, zastrzeżony patent w kilkunastu krajach. Produkowano też m.in. programowane regulatory poboru mocy i temperatury, termometry bezstykowe, podzespoły mikrofalowe (1979 - prod. 41 mln zł). Eksport m.in. do RFN i Holandii. Później także usługi (elektronika, mechanika). W 1983 zatrudniał  110 osób.


 * Cytaty: Myśl techniczna ma warszawski rodowód - ale precyzja i perfekcja to już zamojskie osiągnięcie. Zmaterializowany pomysł warszawskiej placówki. Produkt kooperacji warszawsko-zamojskiej. Europa na dobre ulokowała się na zamojskim przedmieściu ulica Lwowska .
 * 1990 PP PAN Zakład Aparatury Mikrofalowej "Wilmer" obok sprzedaży mierników, regulatorów, łączników oferowała usługi - prace ślusarskie, cięcie blach, regulacja gaźników i luzów s skrzyniach biegów "maluchów", wykonywanie sitodruków.
 * Zamówienia na miernik nie mogły być w pełni realizowane z powodu przepychanek kadrowych, brak pomysłu na jego miniaturyzację i unowocześnienie spowodował, że stał się szybko przestarzały. Nowy kierownik doprowadził zakład do upadłości. W ten sposób zaprzepaszczono na długi czas możliwości produkcji nieuciążliwej dla środowiska.
(Zdzisław Zygarlicki)
 * Po ogłoszeniu upadłości w XI 1992 ogłoszono sprzedaż majątku za cenę wywoławczą 2,3 mld st.zł (0,4 ha gruntu).

Czytany 844 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 marzec 2017 13:45

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

16004975

Wyświetleń