nagłówek

ULICA ZARWANICA

Andrzej Kedziora styczeń 20, 2013

Nowe Miasto, powstała w l. 20. XIX w., dawniej dłuższa - przecinała ul. Lwowską. Nazwa znana już w l. 70. XIX w., lecz na pocz. XX w. występowała jako ul. Targowa. Przed wojną mieszkało przy niej aż 6 żyd. dorożkarzy, w "ZZK" (2007 nr 2) ukazał się wiersz Ulica Zarwanica.


 * Nazwę Zarwanica nosi również ulica w Piotrkowie, a dawniej była również m.in. dzielnica we Lwowie. W miejscowości o tej nazwie na Ukrainie znajduje się sanktuarium maryjne grekokatolików.
 * Rosły przy niej takie same drzewa jak przy ul. Lwowskiej. Wczesną wiosną kiedy jeszcze nie obudziły się do życia nadawano im kształt kul. Od wiosny do późnej  jesieni były ozdobą ulicy (...) Przed kamienicą nr 9 stała ławka, która była swego rodzaju klubem. Schodzili się tam, i czasami w pogodną noc przesiadywali do późnych godzin nocnych sąsiedzi, gaworząc, popijając kompot albo paląc papierosy.
Jezdnia służyła nam za boisko, i do jazdy na rowerach. Nie przeszkadzały zapachy rynsztoków, w których nieraz płynęły pomyje. kanalizacji nie było i brudną wodę wylewało się na ulicę
(A. Dragan-Gawecka)

Czytany 391 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 luty 2019 16:06

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15101741

Wyświetleń