nagłówek

PAWLICKI BONAWENTURA MACIEJ (1933) profesor Politechniki Krakowskiej, architekt

Andrzej Kedziora grudzień 30, 2012

 Ur. w Krakowie. ukończył Politechnikę Krakowską. 30 VI 1966 obronił pracę doktorską związaną z konserwacją Zamościa, od 1993 dr habilitowany, on sam jest promotorem 5 rozpraw doktorskich, był z-cą dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK. Uczestniczył w prowadzonych przez prof. Wiktora Zina badaniach architektonicznych Zamościa. Od 1967 związany z Zamościem służbowo, m.in. jako zastępca dyrektora ds. technicznych MZBM, następnie DOZZM (1972-73), był brany pod uwagę jako pierwszy miejski konserwator zabytków. Jest jedną z najbardziej zasłużonych osób dla renowacji zamojskiego Starego Miasta. Współautor projektu rekonstrukcji attyk kamienic ormiańskich, badań nad pałacem, a także autor projektu amfiteatru (1971-75, także nazwy kawiarni - "Widokowa"). Uczestniczył w pracach studialnych i badawczych nad zabytkami Krakowa i innych miast płd. Polski, konsultant i rzeczoznawca. Jest autorem cennej monografii Kamienice mieszczańskie Zamościa (1999) i artykułów dotyczących problemów konserwatorskich Zamościa.
Od 2005 wykładał przez kilka lat na WSZiA w Zamościu. W 1998 wystąpił do ministra kultury przeciw wymianie na nową drewnianej konstrukcji wieży kościoła św. Mikołaja, a w 2010 zaprotestował przeciw zastąpieniu nowymi ratuszowych schodów (wyd. Najnowsza historia schodów ratusza w Zamościu). Autor ponad stu publikacji naukowych, laureat wielu odznaczeń i wyróżnień, m.in. nagrody ministra (1983), malarz amator.


 * Dr Maciej Pawlicki, architekt z Krakowa, pracuje w obecnie w Zamościu jako konsultant naukowy (o dość niejasnym statusie, bo zawieszony między Dyrekcją Odnowienia a MZBM) też chce się zabierać z Zamościa - Bo człowiek codziennie nie jest w stanie przebijać muru. Jeśli Dr Pawlicki ustąpi, nie przyjdzie już także do Zamościa pięciu studentów z IHiKZ Politechniki Krakowskiej, którzy mieli zamiar pracować dla Zamościa pod jego kierunkiem. (M. Szejnert Nikt nam nie wybaczy Zamościa? "Literatura" z 1973)
* Praca doktorska - Problemy konserwatorskie Zamościa i ich związki z rozwojem gospodarczym i urbanistycznym miasta.

Czytany 400 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2018 12:49

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

14673571

Wyświetleń