nagłówek

OGÓLNOPOLSKIE BIENNALE FOTOGRAFII ZABYTKI

Andrzej Kedziora luty 08, 2013

Impreza konkursowa organizowana od 1968 przez Zamojskie Tow. Fotograficzne (osobne hasło), najpierw w 1968-74 corocznie pod nazwą Ogólnopolska Wystawa Fotografii Amatorskiej "Zabytki" (w 1972 "Amatorską" zastąpiono "Krajoznawczą"). Kolejnych 7 imprez funkcjonowało jako Biennale Fotografii Krajoznawczej (1976, 78, 80, 85, 88, 90, 92), a obecnie OBF (od 1994 co dwa lata). Zamojskie "Zabytki" są obecnie najstarszym tematycznym konkursem fotograficznym w Polsce. Do oceny w 22 konkursach nadesłano ponad 8,2 tys. prac z całej Polski, z których do udziału w wystawach zakwalifikowano 2143 fotografii ok. 600 autorów.

Laureaci głównych nagród:

 --- --- ZTF  PTTK
  I   1968        Tadeusz Jakubik  
      Kielce    
 Jadwiga Przybylak
Warszawa
--- --- ZTF
II 1970 Andrzej Czajka Tarnów Tadeusz Jakubik Kielce Fryderyk Kremser Opole
Stanisław Orłowski Zamość, Jerzy Żak Rzeszów
--- --- Muzeum Zamojskie O/PTTK Zamość
III 1971 Fryderyk Kremser
Opole
Ludwik Brzyski
Głubczyce
--- --- MKiS - ZMiOZ ZG PTTK
IV 1972 Tadeusz Jakubik
Kielce
Marian Kostrzewski
Ostrów Wlkp
Eligiusz Grabowski
   Warszawa
 ---  --- I. II.  III.
 V  1973  Zenon Harasym
Wrocław
Ludwik Brzyski
Głubczyce
 Bogdan Kornatowski
Warszawa
Fryderyk Kremser
Opole
 VI 1974  Zenon Harasym
Wrocław
 Jacek Książek
Kraków
 Fryderyk Kremser
Opole
VII 1976  Jan L. Zych
Kraków
 Fryderyk Kremser
Opole
 Zdzisław Postępski
Rzeszów
 VIII    1978  Kazimierz Kawulak
Kraków
 Ryszard Staroń
Pułtusk
Edward Skonieczny
Jastrzębie Zdrój
IX   1980   nie przyznano  Piotr Cieśla
Warszawa
 Marek Maruszak
Opole
Jerzy Wygoda
Rzeszów
 X 1985 Bogdan Tarasiuk
Lublin
Edmund Fladrzyński
Chełm
 Tadeusz Chmielewski
Lublin
1988     Grand Prix - Marek Jóźków Koszalin  
XI 1988 Bogusław Rawiński
Tarnów
Adam Matuszewski
Gdańsk
Tadeusz Chmielewski
Lublin
XII 1990 Małgorzata Mikołajczyk
Zduńska Wola
Janusz Wojewoda
Rzeszów
 Bohdan Bazyliński
Łódź
Marek Jóźków
Koszalin
XIII 1992 Jerzy Wiklendt
Jelenia Góra
Małgorzata Mikołajczyk
Zduńska Wola
Jarosław Rosowski
Karlino
Waldemar Szmidt
Zielona Góra
XIV 1994 Andrzej Kniaziowski
Zamość
Czesław Odo Mostowski
Kraków
Wit Hadło
Rzeszów
Mariusz Hertmann
Kalisz
XV 1996 Zbigniew Kot Kraków,  Barbara Panek i Paweł Janczaruk Zielona Góra, Jerzy Pułczyński Kraków, Daniel Sieniawski Tarnów
 XVI 1998 Zbigniew Kot Kraków, Eugeniusz Nurzyński Gdańsk, Karol Walaszczyk  Radomsko
XVII 2000 Adam Szewczykowski
Nowa Sól
Bogdan Litwora
Tomasz Wikarjak
Tarnów
 Włodzimierz Płaneta
Kraków
Janusz Skórski
Wieliczka
XVIII 2002 Jan Zych
Kraków
Andrzej Biłous
Zgorzelec
Janusz Skórski
Wieliczka
XIX 2004 Włodzimierz Płaneta
Kraków
Anna Worowska
Białystok
Monika Oleksy
Kraków
XX 2006 Zygmunt Novak
Kraków
Adam Makowski
Tarnów
 Bogna Kwiatkowska
Kraków
Anna Worowska
Białystok
XXI 2008 Piotr Grochala Warszawa, Radosław Trzciński Sieradz, Anna Worowska Białystok
XXII 2010 Wojciech Domagała Kielce, Iwona Lisowska Tarnów,  Jarosław Piasecki Przemyśl
XXIII 2012 Janusz Wojcieszak
Mysłowice
Piotr W. Węcławski
Świebodzin
Tomasz Okoniewski
Korczyna

 

Czytany 891 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 październik 2017 12:22

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

14318583

Wyświetleń