nagłówek

OBRAZ MATKI BOSKIEJ BONIFRATERSKIEJ

Andrzej Kedziora luty 09, 2013

Nazywany był też Obrazem Matki Boskiej Łaskawej. Znaleziony został podczas pożaru Przedmieścia Lwowskiego 7 IX 1689, nietknięty ogniem w pogorzelisku domu Wawrzyńca Zielotyńskiego (obok kościoła św. Krzyża). Obecny w mieście biskup Mikołaj Świrski w uroczystej procesji prowadził obraz do Kolegiaty, lecz upatrując w tym wolę Boga zostawił go w kościółku bonifratrów, przed którym nie dał się dalej nieść, stawszy się ciężarem ponad siły niosących. Odtąd wierni zaczęli doznawać cudów miłosierdzia Bożego w swych potrzebach spisanych przez zakonników w rękopisie z 1756 (47 cudów do 1780). Po kasacie bonifratrów obraz otrzymały siostry miłosierdzia i umieściły w kościele po franciszkanach (najpierw w ołtarzu głównym, potem w kaplicy), następnie po klaryskach (1791-1812), skąd wraz z nimi znalazł się w kościele św. Katarzyny w Szczebrzeszynie (ołtarz gł.).


 * Rękopis ze spisem cudów przechowywany w Archiwum Kolegiaty nosi tytuł Morze Łask, Darow, Faworow Boskich, Niebieskich Nieprzebrane przez ręce Naydostoynieyszych Matki Boskiey Maryi Panny w kościele WW OO Bonifratrów w Zamościu na pociechę klientow do siebie w różnych przygodach udaiących się, od wielu lat hoynie wylane, Teraz od pewnego Prezbitera tegoż Zakonu Pratiessa, przez zebranie dawnych i teraznieyszych codziennych cudów na widok publiczny remonstrowane Roku Pańskiego 1756.
 * Zachowała się Historia o Cudownym Obrazie Nayświętszey Maryi Panny w kościele WW Oyców Bonifratrów w Zamościu krótka relacya o początku Obrazu tegoż.

Czytany 1475 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 luty 2018 09:34

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15837715

Wyświetleń