nagłówek

MONOPOL

Andrzej Kedziora styczeń 25, 2013

Tak nazywano zespół budynków przy ul. Partyzantów i Orlej po rządowym składzie spirytusu działającym w 1896-1914 (Alkoholu produkcja). W pierwszych dniach wojny  wieczorem 18 VIII 1914 główny budynek został zdewastowany i podpalony, wtargnęło na dziedziniec kilkaset osób. Wódkę wynoszono wiadrami, wraz z butelkami, pito na miejscu. Wódka z rozbitych zbiorników płynęła rynsztokami. "Monopolu" - wysokiego, parterowego budynku nigdy nie odbudowano. Przez długie lata zwracały uwagę wysokie okna z nadprożami, frontonikami i ramami podokiennymi, elewacje z pilastrami, cokołami i pilastrami.Jego ruiny z pozostałością komina rozebrano z pocz. l. 60., gdy przystąpiono do budowy II LO.
W stylowym neorenesansowym budynku dyrekcji (zarządu) utworzono szpital epidemiologiczny, później umieszczono w nim internat gimnazjum. Od 2015 po renowacji budynku mieści się w nim Prokuratura Okręgowa. Reliktem po zespole był również stary, zachowany już tylko szczątkowo, drzewostan i do niedawna ceglany, dekoracyjny mur od ul. Orląt Lwowskich.


 * Obserwując to wszystko zdumiewałem się bezgranicznością ludzkiej chciwości. Widziałem  w tłumie kobiety z niemowlętami na ręku, chwytające butelki, mimo iż życiu ich dzieci zagrażało niebezpieczeństwo, W podwórzu fabryki rozlegał się krzyk pijanych mężczyzn, przekleństwa kobiet, płacz i krzyk dzieci. Po całym mieście chodziły grupy podchmielonych, wojowniczo nastawionych mężczyzn. (Z pamiętnika gimnazjalisty)

Czytany 527 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 styczeń 2019 08:35

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15101798

Wyświetleń