nagłówek

LAS

Andrzej Kedziora styczeń 10, 2013

Niegdyś rozciągał się za ob. Zamczyskiem. Jak podaje XVII-wieczne źródło, nie przerażał lecz przyciągał oczy delikatnością drzew (znajdował się w nim wówczas zwierzyniec - osobne hasło). Jego reliktowy przyczółek stanowią ob. "Żdanowskie krzaki" (osobne hasło). Na przełomie XVIII/XIX w. niewielkie laski znajdowały się na zachowanych do dzisiaj "wierzchowinach" południowego skraju rozległego "wielkiego zalewu" (ob. na zach. i płd.-zach. od współczesnego zalewu). Były to równoleżnikowo położone: "Ostrówek", dwie "sośniny" i jeszcze niżej "lasek lipowy" (nie opodal "Żdanek" - najbardziej strome wzniesienie). Teraz, z innym już zadrzewieniem, znajdują się na terenie powstałego na pocz. l. 60. między zalewem i granicą miasta Lasu Komunalnego (osobne hasło).
W 1948 rozpoczęto zalesianie "szpilkowe" obszaru "Popówek" po zachodniej stronie Łabuńki (między ul. Szczebrzeską i Janowicami o dł. 1200 m). Miało to osłaniać miasto przed przeważającymi w tych stronach wiatrami zachodnimi (kształt falochronu, rozwartokątny). Do 1951 zalesiono 54 ha.
W granicach miasta było w 1964 - 42 ha lasu, ob. 57 ha lasu. W nomenklaturze urzędowej są to lasy świeże, wilgotne i bagienne. W Zamościu mieściło się Nadleśnictwo (1961 - 9 os.).

Czytany 1274 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 17:32

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15291566

Wyświetleń