nagłówek

KUCHNIA ZAMOJSKA WSPÓŁCZESNA

Andrzej Kedziora maj 05, 2013

1980 - specjalnością "Centralki" żurek i kotlet po zamojsku, "Hetmańskiej" barszcz, roladki po kasztelańsku, "Roztocza" zupa po chłopsku, wątróbka "smakołyk".
1993 - specjalnością "Jubilata" zupa krem z pieczarkami oraz półmisek Meibet (kotlet z polędwicy nadziewany wędliną z pieczarkami), bukiet surówek, warzywa gotowane oraz różnie przyrządzane ziemniaki.
2000 - "Padwa" - kotlet "Marysieńka" (schab, nadziewany kurkami), piecz. pierś indyka w sosie żurawinowym, pierogi z kaszą i serem. "Muzealna" - kotlet po zamojsku (majeranek, czosnek, masło zawij. w schabie), pierogi z soczewicą i mięsem, żurek.
2003 - specjalności"Adrii" - pstrąg saute, "Jubilata" - skrzydełka z kurczaka, "Muzealnej" - omlet z pieczarkami, "Padwy" - bigos staropolski, "Patio" - pizza patio, "Polaka" - polędwiczki w sosie rokforowym, "Ratuszowej" - zraz hiszpański, ziemniaki puree, "Renesansu" - beef ala Renesans, "Staromiejskiej" - placek ziemniaczany, kołduny w barszczu, "Asia" - lasagna, carpaccio.


* W 1995 prezydent miasta zachwalał w zmodernizowanym "Renesansie" - Zjadłem bardzo dobrego karpia w galarecie, pieczarki na ciepło w śmietanie oraz sałatkę śledziową. Najbardziej podobał mi się kurczak z ryżem w miseczce z ciasta, którą można zjeść.
 * W 2015 w menu "Muzealnej" potrawy charakterystyczne dla nacji, które Zamość tworzyły - pieróg gryczany "golas" podsmażany na masełku podawany z kefirem, śledź w rzepakowym oleju świątecznym roztoczańskim z cebulą. gołąbki z kaszą gryczaną na oleju świątecznym z sosem grzybowym, zupa pokrzywowa, z ormiańskich potraw jest siserow - zupa z ciecierzycy z wołowiną, baderdżane popokow u schtorow - roladki z bakłażana nadziewane orzechami i serem ormiańskim, horowac - szaszłyk ormiański wieprzowy, wieprzowy z lawaszem (chlebem ormiańskim).
 * Najbardziej wyszukaną przystawką w mieście był winniczki po burgundzku - 18 zł (restauracja "Muzealna", 2001).

Czytany 513 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 05 marzec 2017 22:16

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

16004930

Wyświetleń