nagłówek

KABAT WŁADYSŁAW (1893-1974) organizator, kustosz i kierownik muzeum, działacz PTK

Andrzej Kedziora kwiecień 04, 2013

Ur. w Jeżowie k. Łodzi, gdzie ukończył gimnazjum. Ukończył też kurs Zgromadzenia Kupców w Warszawie. Podczas wojny jako jeniec pracował w kopalni. Z Zamościem związany od 1933 (wcześniej od 1918 w Biłgoraju - dyrektor szkoły i burmistrz), kierował wydziałem finansowym UM, także po wojnie, w czasie okupacji wykorzystując stanowisko do pomocy podziemiu AK (dostarczał blankiety, przekazywał niemieckie rozporządzenia). Jego podpis widnieje na bonach miejskich (1944). Był jednocześnie prezesem spółdzielni "Robotnik" (z przerwami w 1934-46).
Z zamiłowaniem oddawał się zbieractwu, przekazując swoje zbiory organizowanemu muzeum. Pełnił nieetatowo funkcję jego kustosza (1937-49), a później kierownika muzeum (1950-51). Podczas okupacji przyczynił się do ocalenia najcenniejszych zbiorów (wyniósł je z ratusza na ul. Ormiańską). W czasie okupacji ocalił również dokumentację obu liceów, ponadto ukrył w muzeum przeznaczone do zniszczenia książki z biblioteki miejskiej. Dzięki niemu w muzeum znalazły się niszczejące obrazy z pałacu w Klemensowie.
Był aktywnym działaczem PTTK (1936-55 w zarządzie, najczęściej jako skarbnik), głównie jako opiekun zabytków. Działacz. SD. Mieszkał przy ul. Jasnej, prowadząc wzorowo utrzymany ogród (m.in. winogrona). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką PTTK. Zm. 24 I. W muzeum jest jego popiersie. Żona Adolfina (1892-1955), Lwowianka, była nauczycielką. Spoczywają na zamojskim cmentarzu (T).


 * W czasie okupacji postanowił zostać na swoim stanowisku w Zarządzie Miejskim. Dawało to możliwości pomocy  tworzącemu sie podziemiu. Zdobywał blankiety dowodów osobistych, zawiadamiał organizację o mających się ukazać rozporządzeniach niemieckich. Nie jedną noc strawił na przepisywaniu ksiąg, by zakamuflować wydanie 320 blankietów dowodów dla ukrywających się b. żołnierzy września.

Czytany 2156 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 październik 2018 10:32

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15985260

Wyświetleń