nagłówek

KAMIENICA PIECHOWICZOWSKA, Rynek Wielki 2

Andrzej Kedziora marzec 23, 2013

Zwana też Apteczną. Powstała jak wszystkie w tej części pierzei w l. 20 XVIII w. Wybudował ją profesor i rektor Akademii Szymon Piechowicz (osobne hasło). W narożnej izbie i ciągu znajdujących się w tyle pomieszczeń założył aptekę, prowadzoną, względnie wynajmowaną następnie przez jego sukcesorów, potem kolejnych właścicieli kamienicy: Augustynowiczów i Przybysławskich, Bienieckiego, Kruszyńskich, Kurkiewiczów, Wesołowskich, Nachtygala, Terleckiego i Kłossowskich. Upaństwowiona po wojnie apteka mieści się tu do dzisiaj. Po wojnie aż do renowacji na I p. mieszkali Kosiorkiewiczowie a w l. 50-tych także Halina Rogińska (osobne hasło). W 1977 nazwana "Rektorską" (osobne hasło), bardziej jednak łączy się ona obecnie z rodziną Kłossowskich (osobne hasło).
Wśród biedermajerowskich mebli odnaleźć można atmosferę starej solidnej firmy aptecznej. Była to jedna z pierwszych kamienic, którą nadbudowano, znosząc nieznaną nam dzisiaj attykę (l. 80. XVIII w.). Zachował się natomiast ciekawy manierystyczny portal, którego archiwoltę zdobią przemiennie rozety i pęki liści akantu, a spina ją kartusz z herbem Rola. Pieczętowali się nim również Kłossowscy, czy zatem w XIX w. nie "przeredagowano" treści kartusza? Na uwagę zasługują wnętrza na piętrze adaptowane na "apartament wojewódzki" (osobne hasło: Wojewodówka), zajmowane kolejno przez ZTPN, Wydział Kultury i Sztuki UW, potem Biuro Senatorsko-Poselskie OKP (od 1989), m.in. redakcję "Kroniki Tygodnia" (do 1996).
Zwraca uwagę nieco wyszukana elegancja wystroju pomieszczeń jak na dom mieszczański, z niespotykanym w innych kamienicach tzw. zwierciadlanym sufitem, kominkami, płycinową boazerią, odkrytymi podczas renowacji polichromiami. Zachował się także wystrój sąsiadującego z izbą przednią sklepionego alkierza z licznymi wnękami i niszami, z barokowym kominkiem, oryginalnym portalem. Przed renowacją w narożu tylnej oficyny widniały wmurowane 2 kule armatnie - wg tradycji pamiątka z oblężenia.

Czytany 1174 razy Ostatnio zmieniany sobota, 12 styczeń 2019 13:43

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15101740

Wyświetleń