nagłówek

KAMIENICA LUBELSKA, Rynek Wielki 1

Andrzej Kedziora marzec 23, 2013

Zwana też  Edwertowską Ukształtowana została w ciągu XVII w. W 3 ćw. XVII w. należała do kupca Edwerta z Lublina i stąd jej nazwy. Dość szybko miała pozbyć się attyki (na przełomie XVIII/XIX w., gdy jej właścicielem był wójt Fijałkowski), chociaż widoczna jest na obrazie Zaleskiego z ok. 1840. Była to pierwsza pełna zabudowa działki przez piętrowy wieloczłonowy dom z małym podwórkiem. Od ul. Kolegiackiej także w XVII w. być może już inny właściciel wzniósł malowniczą attykową kamieniczkę.
W 1911 otrzymała II i jako jedyna w całym Rynku III piętro (proj. Władysław Lucht), aż z 5 balkonami w fasadzie. W przedwojennej prasie  nazwano ją drapaczem chmur Inlendera. Wigdor Inlender był od 1897 posiadaczem tej i sąsiedniej kamienicy. Nadbudowa dotyczyła całej posesji, tworząc monolitową bryłę wzdłuż ul. Staszica i od strony ul. Kolegiackiej. Posiadała ok. 30 lokali! Pod czas renowacji w 1977-81 obniżono całą zabudowę i zrekonstruowano attykę od strony zachodniej.
Mieszkał tu przez wiele lat zasłużony dyrektor szpitala Bolesław Bogucki z żoną Heleną - osobne hasło, wybitną działaczką społeczną, gdzie urządzali przed wojną słynne "czarne kawy". Po Wigdorze, właścicielami byli Inlenderowie - Chaim, Lila, Tobiasz, Mordko, Hersz, Moszko, Sura i Rywka. W czasie wojny Niemcy zajęli ją (z sąsiednią) na biura, a po wyzwoleniu tę obszerną kamienicę zajęło Starostwo, później PRN (do 1964), bursę Studium Nauczycielskiego, a po renowacji do pocz. XXI w. "Dom Technika".


 * W XIX w. właścicielami byli kolejno Jałowiccy, od 1854 Kosiarscy i Bałaszkiewiczowie.

Czytany 1326 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 październik 2018 07:02

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15101894

Wyświetleń