nagłówek

KAMIENICA LUBELSKA, Rynek Wielki 1

Andrzej Kedziora marzec 23, 2013

Zwana też  Edwertowską Ukształtowana została w ciągu XVII w. W 3 ćw. XVII w. należała do kupca Edwerta z Lublina i stad jej nazwy. Dość szybko pozbyła się attyki (na przełomie XVIII/XIX w., gdy jej właścicielem był wójt Fijałkowski). Była to pierwsza pełna zabudowa działki przez piętrowy wieloczłonowy dom z małym podwórkiem. Nieznanej dzisiaj attykowej fasadzie nie ustępowała pewnie jedyna tego rodzaju w Rynku reprezentacyjna oficyna tylna (ul. Kolegiacka).
W 1911 otrzymała II i jako jedyna w całym Rynku III piętro (proj. Władysław Lucht), aż z 5 balkonami w fasadzie. W przedwojennej prasie  nazwano ją drapaczem chmur Inlendera. Wigdor Inlender był od 1897 posiadaczem tej i sąsiedniej kamienicy. Nadbudowa dotyczyła całej posesji, tworząc monolitową bryłę wzdłuż ul. Staszica i od strony ul. Kolegiackiej. Posiadała ok. 30 lokali!
Mieszkał tu przez wiele lat zasłużony dyrektor szpitala Bolesław Bogucki z żoną Heleną - osobne hasło, wybitną działaczką społeczną, gdzie urządzali przed wojną słynne "czarne kawy". Po Wigdorze, właścicielami byli Inlenderowie - Chaim, Lila, Tobiasz, Mordko, Hersz, Moszko, Sura i Rywka. W czasie wojny Niemcy zajęli ją (z sąsiednią) na biura, a po wyzwoleniu tę obszerną kamienicę zajęło Starostwo, później PRN (do 1964).
Dość szybko, w bliżej nie znanym czasie fasada otrzymała standardową wysokość. Pod czas renowacji przy końcu l. 70. obniżono pozostałą zabudowę. Piękną attykę od strony zach., oglądaną jeszcze i rysowaną w 1882 przez ilustratora Pana Tadeusza Elwira Andriollego zgodnie z zachowanym rysunkiem zrekonstruowano.


 * W XIX w. właścicielami byli kolejno Jałowiccy, od 1854 Kosiarscy i Bałaszkiewiczowie.

Czytany 1216 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 lipiec 2018 22:20

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

14070008

Wyświetleń