nagłówek

KAMIENICA POD ŚW. KAZIMIERZEM, Rynek Wielki 8

Andrzej Kedziora grudzień 11, 2012

Narożna (ul. Grodzka), dwupiętrowa, podcieniowa, 3-osiowej fasadzie. Swoje miano zawdzięcza polichromowanej rzeźbie przedstawiającej patrona ówczesnego właściciela kamienicy Kazimierza Lubeckiego. Pojawiła się w ostatnich latach XVII w. wraz z budową piętra i ostatniej już w Zamościu attyki. Do tej pory był to murowany dom z podcieniem i ni to piętrem ni to obszernym drewnianym strychem, gdzie składano wielkie ilości zboża! Wzniósł go na pocz. XVII w. aptekarz Tomasz Puzdrowski. Później podobnie jak i poprzednia, znalazła się w rękach Owanisowiczów, z których Auxenty wójt ormiański, dzierżawił ją m.in. innemu aptekarzowi Paprockiemu. W poł. XVIII w. córka Lubeckiego dzierżawiła kamienicę Akademii Zamojskiej.
Wśród kolejnych właścicieli należy wymienić Malinowskich (1 poł. XIX w.). To oni wykorzystali attykę do wzniesienia II piętra. Odkryte współcześnie ślady dekoracji i polichromii spowodowały zamurowanie okien i odtworzenie w czasie renowacji niepełnej pozbawionej sterczyn formy attykowej. Wyróżnia się też bogatym barokowym portalem.
W kamienicy mieściła się w 1975-2014 Biblioteka Pedagogiczna. Przez wiele lat była w niej też apteka leków z darów zagranicznych (do 1992), później kwiaciarnia (tuż po wojnie jej właścicielka pod firmą "Wanda" sprzedawała tam owoce, warzywa i kwiaty...).


 * W 1956 w elewacji na wysokości II piętra odkryto płaskorzeźbę - dwugłowego austriackiego orła.

Czytany 306 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 listopad 2018 08:56

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15101773

Wyświetleń