nagłówek

HAŁAS

Andrzej Kedziora styczeń 10, 2013

W naturalnym środowisku człowieka nie był dokuczliwy, nawet gdy doszło do brukowania staromiejskich ulic i odgłosów twardych kół wozów. Wzrost hałasu wiązał się z rozwojem przemysłu i techniki. Nawet w okresie największego rozwoju przemysłu w Zamościu, nie stanowił on zasadniczego źródła hałasu w mieście, praktycznie nie docierał do dzielnic mieszkaniowych, nie stanowiły też dyskomfortu np. odgłosy młynów, czy parowozów. Dokuczliwy był natomiast hałas silników lotniczych z koszar TSWL, nocami ryki staromiejskiego lwa (ZOO).
Najbardziej uciążliwa jest obecnie komunikacja, w latach 60-tych za przyczyną bardzo popularnych motocykli, głośnych ciągników, niewytłumionych ciężarówek, współcześnie ze względu na kilkudziesięciokrotny wzrost liczby pojazdów mechanicznych. * W każdym domu, szczególnie na peryferiach są psy. Całą noc solo i chóralnie szczekają do księżyca, abo że go nie ma. Co dnia pieją koguty. Następnie rozjeżdżają się autobusy z nieustannym rykiem syren. O7-mej huczy elektrownia. Zaczyna działać w każdym oknie tak niesłusznie nazwane polskim radio. W szkole żydowskiej przy Żdanowskiej setki bachorów wrzeszczą nieustannie. Furmanki chłopskie... (felietonu w "Głosie Lubelskim" z sierpnia 1938)
 * W okolicach staromiejskiego ZOO - Za murem kościelnym słychać organy i śpiew, ryczy osioł, bo głodny z rana, za płotem, w szkole dzwonek na przerwę,w piekarniczym obok kolejka klnie bo dopiero ósmej przywieźli bułki, a za plecami, w kiosku "Ruchu" brakuje jak zwykle "Klubowych" ("Sztandar Ludu". k. lat 70-tych)


Czytany 1362 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 styczeń 2013 00:00

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15946456

Wyświetleń