nagłówek

GAJEWSKI PAWEŁ (1889-1950) malarz

Andrzej Kedziora listopad 04, 2012

Ur. w Drogojówce (Hrubieszowskie), studiował we Lwowie (Instytut Sztuk Plastycznych), Krakowie (ASP, pracownia W. Weissa) i Paryżu (stypendium). Wrócił na wieś, założył szkołę przemysłu ludowego (gliniarsko-garncarska), uczył malarstwa w dworach ziemiańskich. W 1918-22 był nauczycielem gimnazjum w Zamościu, autorem polichromii w kościele pobazyliańskim (wizerunki świętych) i sali aktowej gimnazjum żeńskiego (zniszczona podczas wojny), dekoracji i kurtyny (widok Zamościa z lotu oka i w nocy) w Teatrze Miejskim w Zamościu. Jego autorstwa są m.in. także malowidła w nowym gmachu Sejmu i kościele w Zwierzyńcu. Tworzył sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury. Przed wojną uczył jeszcze w Szkole Sztuk Zdobniczych we Lwowie, od 1946 profesor PWSSP w Gdańsku (pracownia tkactwa). W czasie wojny więziony na Zamku, w Dachau i Oranienburgu. Interesował się sztuką ludową.
Uczestniczył w ponad 20 wystawach (gł. Warszawa, Kraków i Lwów), w 1922 i 1931 miał wystawy w "Zachęcie". Wystawiał również w Zamościu (1919). Jego obrazy zachowały się we Lwowie i Hrubieszowie (10 obrazów), zamojskiej kurii (Ukrzyżowanie, przed wojną kościele garnizonowym) a rysunkowy portret uczennicy w Archiwum Państwowym w Zamościu. Zm. w Sopocie.


 * M. Pieszko wspomina w Przewodniku o jego polichromiach w zakrystii kościoła pobazyliańskiego w Zamościu i wnętrzu kościoła zwierzynieckiego na wodzie.

Czytany 223 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 styczeń 2018 17:02

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

11686510

Wyświetleń