nagłówek

DRUKARNIA AKADEMICKA - RYCINY

Druki Akademii należały do do stosunkowo skromnie ilustrowanych wydawnictw. Całostronicowych ilustracji poza herbami (panegiryki) i graficznymi kartami tytułowymi, można w całych dziejach spotkać najwyżej kilkadziesiąt. Sporo jest w wydawnictwach mniejszych rycin, jak graficzne, ilustracyjne inicjały, drobne elementy dekoracyjne. Niestety, przeważająca większość rycin, mimo nierzadko ciekawych artystycznie ilustracji, jest anonimowa. Drukarnia korzystała korzystała z prac wielu rytowników spoza Zamościa.  
Na usługach drukarni akademickiej pracowali w różnych okresach czasu znani z nazwiska rytownicy: Jan SiarczyńskiPaweł Jędrzejowski, Jan Iwański (Ara Gratioso... 1748), Jakub Labinger, Aleksander Tarasewicz (J. Susza Phoenix... 1684), Jan Masiewski z Zamościa (autor miedziorytu przedstawiającego św. Kajetana z kościoła ormiańskiego). Być może czasowo tylko związani z Zamościem, gdyż znani są także z prac w innych miastach, ilustrowali wydawnictwa m.in. Kazimierz Niedbałowicz ze Lwowa (Skarby niebieskich tajemnic 1698 z licznymi okazałymi rycinami i Samuel Donnet z Gdańska (I. Kownackiego Sparta polska... 1703 - NMP Sokalska). Znana z kilku zamojskich druków jest Matka Boska Łucka, w innej odmianie  z klęczącym zakonnikiem).
W galerii nie uwzględniono rycin herbowych Jelita - osobne pod hasłem o tej nazwie, oraz występującego w kilku odmianach godła drukarni.

Galeria

Czytany 869 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 czerwiec 2019 10:48

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15991498

Wyświetleń